15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

I po budżecie obywatelskim

– Burmistrz nie przedstawi harmonogramu konsultacji szamotulskiego budżetu obywatelskiego na rok 2023 – informuje Karol Hartwich, sekretarz gminy.

– Otóż w opinii rady miejskiej z ubiegłego roku ta konstrukcja budżetu obywatelskiego nie bardzo się sprawdzała, natomiast minął rok i nie wpłynęły żadne konstruktywne propozycje, które pozwalałyby na zmiany – wyjaśnia sekretarz. Nawiązuje tym samym do głosów radnych krytykujących zasady głosowania na zgłaszane przez mieszkańców projekty, faworyzujące duże sołectwa. Pojawiały się nawet głosy optujące za likwidacją budżetu, jako zbędnego.

– Te samorządy, które mają ustawowy obowiązek tworzenia budżetu obywatelskiego w wysokości pół procenta wydatków budżetowych, w tym roku ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy zostały upoważnione do nie przeprowadzania konsultacji społecznych, czyli w praktyce zawieszenia budżetu obywatelskiego, a nawet zawieszenia w roku 2022 realizacji niektórych projektów obecnie prowadzonych – tłumaczy Hartwich.

I zaznacza: – To się wiąże z sytuacją gospodarczą i geopolityczną. Jesteśmy dzisiaj u progu konstruowania budżetu gminy na rok 2023 i faktycznie wiemy tylko tyle, że będzie ogromny impuls inflacyjny, koszty funkcjonowania gminy w przyszłym roku będą duże i dzisiaj trudno je przewidzieć. I jest to między innymi argument za zawieszeniem na rok 2023 budżetu obywatelskiego.

(mal)

Poprzedni
Następny