15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„I będzie pięknie…”

Podpisano porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej do Wronek

Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Wronek. W poniedziałek 4 lipca zostało podpisane porozumienie rozszerzające zasięg PKM do stacji Wronki. To ostatni etap w rozwoju kolei zainaugurowanej w czerwcu 2018 roku. Połączenia uruchomione zostaną z początkiem 2023 roku. 

 

Porozumienie podpisali wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, starosta poznański Jan Grabkowski oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego położonych wzdłuż linii 351, na trasie Poznań Główny – Wronki (gminy Rokietnica, Szamotuły, Obrzycko, Wronki oraz powiat szamotulski).

Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Od czerwca 2018 roku do systemu połączeń PKM włączone były przewozy pasażerskie na ośmiu liniach: z Poznania Głównego do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Środy Wlkp., Gniezna, Rogoźna, Wrześni, Kościana i Grodziska. Od stycznia przyszłego roku pociągi będą również kursować do Szamotuł i dalej do Wronek. To ostatnia, dziewiąta linia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Kursy w godzinach szczytu odbywają się nawet co 30 minut.

PKM to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Inicjatywa jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej

– Czas na najważniejszego gracza tego przedsięwzięcia. Wspólnie z miastem  Poznań, powiatami poznańskim i szamotulskim, gminami Rokietnica, Szamotuły, Obrzycko i Wronki sfinansujemy trzy dodatkowe pary pociągów, pozostałe siedemnaście par sfinansuje samorząd województwa – mówi wicemarszałek Wojciech Jankowiak. I dodaje: – Ruszamy od grudnia! Jest to już ostatnia z dziewięciu tras PKM-ki. Po trzech latach mamy komplet. I będzie pięknie…

(mal)

FOTO: W podpisaniu porozumienia udział wzięli przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż linii Poznań – Wronki

 

Poprzedni
Następny