15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Historia OSP Amica sięga 77 lat

Zaczynali jako straż zakładowa we Wromecie

W maju obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaków, który jest doskonałą okazją do uznania ich poświęcenia i odwagi. Ich praca potrzebna jest jednak przez cały rok, bez względu na dzień czy godzinę. To właśnie oni stawiają czoła pożarom, klęskom żywiołowym oraz innym zagrożeniom, niejednokrotnie ryzykując własnym życiem, aby ratować inne. Dla Ochotniczej Straży Pożarnej Amica we Wronkach, której historia sięga blisko 77 lat, priorytetem jest ciągła gotowość do udzielania pomocy innym.

Grupa Amica stanowi prawdopodobnie jedyną prywatną firmę w Polsce, która zainicjowała utworzenie własnej ochotniczej straży pożarnej.

Historia OSP Amica sięga roku 1947, kiedy to spośród załogi liczącej wtedy 111 osób, wyłoniła się grupa ludzi gotowych poświęcić swój czas i siły na bezinteresowną walkę z pożarami oraz eliminację zagrożeń. Jednostka powstała jako straż zakładowa fabryki Wromet. Po sześciu latach jednostkę zarejestrowano w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki temu, strażacy mogli rozszerzyć swoje działania nie tylko na obszar zakładu, lecz także poza nim, a także współpracować z innymi jednostkami na terenie okolicznych miejscowości. Taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Obecnie do OSP Amica należy 38 czynnych członków (dodatkowo są również członkowie wspierający i honorowi) – 27 mężczyzn i 11 kobiet. To ochotnicy i ochotniczki, którzy na co dzień są pracownikami Grupy Amica.

 

– Każdy z naszych strażaków jest ochotnikiem i pasjonatem. Działamy z wewnętrznej potrzeby niesienia pomocy i zapewnienia bezpieczeństwa naszym kolegom i koleżankom z pracy oraz lokalnej społeczności. W zakładzie rzadko występują sytuacje wymagające naszej interwencji, więc zgłoszenia dotyczą przede wszystkim terenów zewnętrznych. Ważne jest jednak to, że obecność strażaków i ratowników udzielających pierwszej pomocy znacząco przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa – mówi Marta Napierała-Werner, prezeska OSP Amica.

Jedyna taka OSP w Polsce

Jednostka utrzymywana jest wyłącznie z budżetu firmy i od lat jest bardzo dobrze wyposażona w nowoczesny sprzęt, który umożliwia skuteczną i bezpieczną dla strażaków pomoc. Priorytetem działań OSP jest zwalczanie pożarów oraz lokalnych zagrożeń. Jednostka jest często dysponowana przez Państwową Straż Pożarną do interwencji poza terenem zakładu, obejmując obszar powiatu szamotulskiego i Puszczy Noteckiej.

– Działalność OSP Amica od dziesięcioleci stanowi powód do dumy dla całej Grupy Amica. Stworzenie jednostki jest naszą inicjatywą, która nie jest wymagana prawnie. Bezpieczeństwo pracowników zawsze stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego podejmujemy wszelkie możliwe środki, aby nasi strażacy byli wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt. Ten wysiłek przynosi efekty, ponieważ nasza jednostka wyróżnia się pod względem wyposażenia na tle innych ochotniczych straży pożarnych, co z kolei przekłada się na efektywność działań ratowniczo-gaśniczych – mówi Jacek Rutkowski, prezes zarządu Amica S.A.

Na przestrzeni lat, strażacy uczestniczyli w licznych interwencjach. W grudniu 1984 roku strażacy brali udział w akcji gaszenia pożaru Domu Dziecka we Wronkach. Wówczas na terenie fabryki znajdował się punkt alarmowy miasta i gminy Wronki. W czerwcu i sierpniu 1992 roku OSP Amica zaangażowała się także w gaszenie rozległych pożarów lasów na obszarze nadleśnictw Wronki i Potrzebowice. Dla mundurowych nie ma dni wolnych, zawsze są gotowi do niesienia pomocy. Podczas uroczystości obchodów Dni Strażaka w gminie Wronki w 2007 roku, rozległ się alarm pożarowy. Okazało się, że płonie pałac w Oporowie. Strażacy przerwali więc świętowanie i jak zawsze, natychmiast ruszyli z pomocą.

Niezwykle istotnym aspektem działalności OSP Amica jest także prowadzenie działalności edukacyjnej i prewencyjnej. W ramach tych działań organizowane są liczne pokazy i warsztaty, podczas których szerzona jest wiedza oraz kształtowane są umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

OSP Amica – ważna część wspólnoty lokalnej

W ciągu kolejnych dziesięcioleci skład drużyny strażackiej ulegał zmianom, ale wokół jednostki udało się wytworzyć zgrany, życzliwy sobie zespół. Wspólne akcje, treningi i turnieje zbliżyły strażaków na tyle, że narodziły się między nimi wieloletnie przyjaźnie. Ta więź nie tylko ułatwia codzienną działalność, opartą w dużej mierze na wsparciu i zaufaniu do zespołu, ale również wykracza poza jej ramy. Mundurowi uczestniczą w ważnych momentach życia swoich kolegów i koleżanek, biorąc udział w ich ślubach i imprezach okolicznościowych, tworząc imponujące szpalery i wspierając ich w życiowych wyzwaniach.

Działalność OSP Amica jest doceniana przez lokalną społeczność oraz przez kapituły konkursowe. W ostatnich latach, jednostka została dwukrotnie uhonorowana statuetką Duma Wronek – w 2019 i 2024 roku. Dodatkowo w 2021 roku OSP Amica otrzymała statuetkę w konkursie Floriany, w kategorii „Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca”. Floriany to ogólnopolski konkurs na najlepsze inicjatywy dla społeczności lokalnych z udziałem OSP i samorządów oraz program, który obejmuje szkolenia, warsztaty, panele dyskusyjne i konferencje adresowane do lokalnych środowisk.

(AD)

Foto: Przyznaną w tym roku statuetkę Dumy Wronek OSP Amica odebrała prezes jednostki Marta Napierała-Werner

Poprzedni
Następny