15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ostro biegali nad Morminem

Moczenie w jeziorze i „ściana płaczu” przed metą

Przełajowe biegi z przeszkodami ściągnęły setki zawodników i kibiców w sobotę 18 maja nad jezioro Mormin. Organizatorem „Ostrobiegu” była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg pod egidą Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg. Na listach startowych wszystkich kategorii znalazło się ponad 250 osób.

 

Podobna impreza „Rundmageddon Kids” – chociaż przeznaczona tylko dla dzieci i młodzieży – odbyła się nad Morminem 3 czerwca 2023 r. Wtedy pomysł chwycił.

W 2024 r. spełniono również życzenia dorosłych. Także chcieli się sprawdzić! Pierwsze wiążące rozmowy organizacyjne odbywały się w lutym. Zapadła decyzja o opracowaniu biegu przełajowego dla dorosłych i młodzieży (w wieku co najmniej 14 lat) na dystansie 5 km w dwóch wersjach – bez dodatkowych przeszkód i OCR (skrót z j. angielskiego „Obstacle Course Racing”, czyli „wyścig na torze z przeszkodami”) – obie z elektronicznym pomiarem czasu wykonywanym przez Foxter Sport. W sztandarowym biegu OCR zawodników dodatkowo podzielono na kategorie wiekowe. Opłatę startową ustalono na 50 zł za dorosłego lub 20 zł za dziecko.

Przygotowaniem trasy zajęła się ekipa „Wolf Race OCR” pod egidą Marcina Ćwirzenia. Regułą jest nie ułatwiać. Jeżeli przy zmianie kierunku biegu projektant trasy ma do wyboru puszczenie zawodników przez zjazd na pole albo przez rów, to wytyczy ją przez rów. Na trasie czyhały więc przeszkody naturalne (wzniesienia, pagórki, rowy, woda, piasek, grzęzawiska) i sztuczne (ściany, liny, zasieki, rampy, multirigi, zestawy przeszkód), które montowano w Morminie od środy 15 maja. Trasy były pilnowane przez sędziów, w których najczęściej wcielili się strażacy-ochotnicy. W organizacji „Ostrobiegu” pomogli druhowie z OSP Ostroróg, Dobrojewo, Bobulczyn, Binino, Kluczewo i Wielonek, a także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Kluczewa, Dobrojewa, Ostroroga, Binina i Bobulczyna.

Architekci tras nie czarowali, zapisując w regulaminie: – „Uczestnik bierze udział w biegu na własną odpowiedzialność. Ze względu na charakter biegu uczestnik powinien liczyć się z powstaniem otarć, zadrapań, siniaków, a także drobnych ran powierzchniowych. Warunki atmosferyczne mogą sprzyjać urazom kończyn, przemoczeniu, a także hipotermii. Odpowiedzialność za powstałe urazy i konsekwencje wychłodzenia organizmu ponosi wyłącznie uczestnik”.

Ryzyko kontuzji zmniejszały rozgrzewki poprzedzające starty. Na szczęście pogoda nie dolała oliwy do ognia. Warunki były optymalne. Lekkie chmury przysłaniały słońce, a temperatura przed południem wynosiła 18ºC. Każdy zawodnik, któremu mierzono czas elektronicznie, dostawał czip pomiarowy, który umieszczał w bucie.

Od sztucznych przeszkód wolny był bieg „Open Trail” dla dorosłych, do którego zapisało się 26 osób. Jego metę pierwszy minął Mariusz Wieliński z Obrzycka, z czasem 18 minut 53 s. Z powodzeniem uczestniczył w tym biegu burmistrz Jarosław Libera, zajmując 3. miejsce w kategorii mieszkańców gminy Ostroróg i 19. miejsce w generalce. Do mety 5-kilometrowego OCR dobiegła (jako przedostatnia osoba sklasyfikowana) Karolina Bloch, kilka tygodni temu jego rywalka w wyborach na burmistrza. W klasyfikacji generalnej biegu OCR triumfował Krystian „Kosa” Sakosik z czasem 25 minut 11 s., najszybszy spośród 42 zapisanych osób. Urodzony w 1984 r. i mieszkający w Płocicznie jest faworytem w imprezach tego typu.

Kto ominął przeszkodę lub nie dał rady jej pokonać, temu dorysowywano kreskę na opasce (ekwiwalent 1 lub 2 minut karnych). W niektórych przypadkach zaś odbywał rundę karną z oponą w pobliżu mety. W razie dwóch kar mógł wybierać – dwa okrążenia z jedną oponą lub jedno okrążenie z dwiema. Im bliżej mety, tym więcej problemów sprawiały przeszkody, bo mięśnie zaczynały już odmawiać współpracy, a przyczepność nie dopisywała. „Ścianą płaczu” była pochylnia o płynnie narastającym kącie, której szczyt zdobywało się, wbiegając rozpędem i pomagając sobie grubą liną.

Dzieci pokonywały dystans 400 lub 900 metrów, zależnie od kategorii wiekowej, bez rywalizacji mierzonej elektronicznie. Na liście startowej zapisanych zostało 190 dzieci w wieku od lat 3 do 13. Wszyscy mali uczestnicy zostali oprowadzeni po trasie przez organizatorów, którzy po drodze wyjaśniali sposób pokonywania przeszkód.

Trasa wiodła również przez kilkanaście metrów w jeziorze Mormin. Ścigające się dzieci reagowały spontanicznie, wchodząc do wody. Jedne uśmiechały się od ucha do ucha, drugie robiły wielkie oczy ze zdziwienia („Oooooo, jaka zimna!”), a trzecie wpadały w rozpacz.

Najmłodsze dzieci biegły z opiekunami. Z obserwacji takich imprez wynika, że najlepiej, gdy 6-, 7-letniemu maluchowi towarzyszy – zamiast często nadopiekuńczego rodzica – starszy brat lub siostra, wskazując drogę i ewentualnie pomagając w krytycznych momentach. Jest to wówczas znakomita próba dla obojga rodzeństwa. Młodsze sprawdza wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Starsze uczy się odpowiedzialności i podejmowania szybkich decyzji jak osoba dorosła.

Dodatkowymi atrakcjami były występy aktorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wystawa pojazdów sprzed lat klubu „Klasyczne Perełki” z Ostroroga, stragany, mała gastronomia, animacje dla dzieci i chemiczne eksperymenty z „Volley Lab”. W zamyśle impreza miała pełnić funkcję prezentu wyprzedzającego na Dzień Dziecka.

W „Ostrobiegu 2024” pomogli czynnie lub sponsorując: Nadleśnictwo Pniewy, Sireco, Bank Spółdzielczy Duszniki, lakiernia przemysłowa BiT, KPS Klima Perfect Serwis, NIKO-BRUK Szymon Stachowiak, Morminbar, obwody miejskie nr 1 i nr 2 w Ostrorogu, DpDachy Damian Przybysz, Bulle_z_Pyrlandii, Fundacja Miłośnicy Morminu, Stowarzyszenie „MAMY Dzieciom” w Dobrojewie, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Ostrorogu, Szkoła Podstawowa im. Jana Ostroroga w Ostrorogu, Rada Rodziców przy Przedszkolu w Ostrorogu, Przedszkole „Miś Uszatek” w Ostrorogu, Koło Gospodyń Wiejskich w Kluczewie-Hubach, Stowarzyszenie „Aktywne Kobiety” z Bobulczyna, Stowarzyszenie Kobiet z Binina, klub motoryzacyjny „Klasyczne Perełki” Ostroróg, Akademia Piłkarska Reissa, 1. Drużyna Wędrownicza „Szlak”, 21. Ostrorogska Drużyna Harcerska „Brygada Rudego”, Koło Pszczelarzy Ostroróg, Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrorogu, sklep z olejkami eterycznymi dōTERRA, Drużyna Szpiku, Edukacja Lubasz Sp. z o.o. i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrorogu.

RB


Wyniki Ostrobiegu 2024


OPEN TRAIL 5 km kobiety

Justyna Łęcka

Jagoda Ćwirzeń

Dominika Kubiak


OPEN TRAIL 5 km mężczyźni

Mariusz Wieliński

Michał Kowalski

Michał Wierzbicki


OPEN TRAIL 5 km mieszkanki gminy

Justyna Nowicka

Magda Słupińska

Natalia Fąferek


OPEN TRAIL 5 km mieszkańcy gminy

Karol Jagielski

Dawid Figiel

Jarosław Libera


OPEN OCR 5 km kobiety

Natalia Frąckowiak

Agata Grzyśnik

Iwona Masłowska


OPEN OCR 5 km mężczyźni

Krystian Sakosik

Adrian Kalisz

Dawid Szeliga


OPEN OCR 5 km juniorzy 14-17 lat

Mateusz Skłucki

Jakub Kąkol

Patryk Skrzypczak



Biegi KIDS


Dziewczynki 3-4 lata

Pola Dylańska

Maria Szymańska

Maria Tecław


Chłopcy 3-4 lat

Antek Błauciak

Wiktor Werner

Stanisław Gendera


Dziewczynki 5 lat

Zofia Tecław

Iga Andrzejewska

Adrianna Szwak


Chłopcy 5 lat

Fabian Paciura

Milan Malyszcz

Antoni Nowak


Dziewczynki 6 lat

Zofia Gendera

Maja Jeszczęć

Wiktoria Orzeł


Chłopcy 6 lat

Igor Kwiatkowski

Franciszek Szymański

Leon Kaźmierczak


Dziewczynki 7 lat

Kalina Urban

Michalina Gidaszewska

Dagmara Trafas


Chłopcy 7 lat

Staś Matkowski

Filip Kawicki

Jędrzej Kiełbik


Dziewczynki 8-9 lat

Antonina Szukała

Zofia Maćkowiak

Matylda Werner


Chłopcy 8-9 lat

Jan Tecław

Marcel Kowalski

Stanisław Ryżek


Dziewczynki 10-11 lat

Oliwia Kruger

Ewelina Stasi

Nikola Bruczyńska


Chłopcy 10-11 lat

Igor Dubiel

Miłosz Roszkiewicz

Mikołaj Gumny


Dziewczęta 12-13 lat

Joanna Kubiak

Jadwiga Ryżek

Elena Błajet


Chłopcy 12-13 lat

Nikodem Werner

Kamil Szudera

Bartosz Szukała


 

Poprzedni
Następny