15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Henrykowi Sz. grozi do ośmiu lat więzienia

Akt oskarżenia przeciwko dyrektorowi ds. organizacji i bezpieczeństwa w Amice SA oraz KKS Lech Poznań

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Agnieszce P. i dyrektorowi ds. organizacji i bezpieczeństwa w Amice SA oraz KKS Lech Poznań Henrykowi Sz. za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych.

Postępowanie było prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. O sprawie pisaliśmy w maju ubiegłego roku.

– Agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali trzy osoby. Wśród nich jest poznańska adwokat, właściciel prywatnej firmy i dyrektor do spraw bezpieczeństwa prywatnego podmiotu gospodarczego. Zatrzymani, powołując się na wpływy w sądzie penitencjarnym i w jednym z wielkopolskich zakładów karnych, w zamian za łapówkę obiecywali przedterminowe zwolnienie z więzienia. Wszyscy zatrzymani trafili do Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Tam usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy – informował w maju rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Temistokles Brodowski.

Jak podała prokuratura 22 stycznia br.: „Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił Agnieszce P. powoływanie się na wpływy w jednym z poznańskich sądów oraz w zakładzie karnym w zamian za korzyść majątkową w wysokości 30 000 złotych kwalifikowane z art. 230 § 1 kodeksu karnego. Natomiast Henryk Sz. został oskarżony o podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy warunkowego przedterminowego zwolnienia kwalifikowane z art. 230 § 1 kodeksu karnego oraz udzielenie korzyści majątkowej w postaci biletów na mecze piłkarskie o wartości 1750 złotych kwalifikowane z art. 229 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania wobec Agnieszki P. i Henryka Sz. zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach od 50 do 75 tysięcy złotych, dozór Policji poprzez stawianie się we właściwej jednostce Policji, zakaz kontaktowania się. Ponadto Agnieszka P. została zawieszona w wykonywaniu zawodu adwokata na czas trwania postępowania”.

Zgodnie z artykułem 230 § 1 kodeksu karnego: „kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi albo wywołując przekonanie innej osoby lub utwierdzając ją w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W myśl artykułu 229 § 1 kk: „kto udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

AH

 

Poprzedni
Następny