15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Gałowo coraz bliżej urządzenia wiejskiej świetlicy

Gmina zamierza przejąć działkę

 

Na początku kwietnia pisaliśmy, że w jednej z położonych najbliżej Szamotuł wiosek – Gałowie – brakuje świetlicy. Kiedyś spełniała taką rolę sala w budynku klubu sportowego znajdującego się na terenie boiska. Obecnie jednak wszystkie pomieszczenia klubowe wykorzystywane są na potrzeby związane z uprawianiem kultury fizycznej.

Rada sołecka uznała, że dla mieszkańców, których Gałowo liczy  około 1 150, można by urządzić zaplecze do ich spotkań w dawnym barze „Kurczak”. Obiekt, w którym mieścił się słynny lokal gastronomiczny prowadzony przez Jana Florka, należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i od około 8 lat nie jest użytkowany. Powierzchnia użytkowa tego budynku liczy w granicach 200 m kw.

Od czasu, gdy przestał w nim funkcjonować bar „Kurczak”, obiekt coraz bardziej niszczeje. Zaczęła dostawać się do niego woda, która doprowadziła do rozwoju pleśni, zawilgocenia ścian i paczenia  parkietu na podłodze. Sołtys wioski Aleksandra Książek wystąpiła z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o przekazanie pustego budynku sołectwu, z zamiarem zaadaptowania go na świetlicę. W takiej sytuacji konieczny jest kapitalny remont.

Sołtys wioski Aleksandra Książek wystąpiła z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o przekazanie pustego budynku sołectwu, z zamiarem zaadaptowania go na świetlicę. Na początku kwietnia pani sołtys nie uzyskała jeszcze odpowiedzi, czy KOWR gotów jest przystać na tę propozycję.

W trakcie ostatniej sesji rady gminnej odbywającej się 21 kwietnia, kierownik wydziału gospodarki przestrzennej i nieruchomości w szamotulskim urzędzie miejskim Agnieszka Czapka poinformowała, że samorząd lokalny zamierza nieodpłatnie nabyć nieruchomość w Gałowie, na której znajduje się budynek dawnego baru „Kurczak”, by możliwe było urządzenie tam świetlicy wiejskiej.

– Po podjęciu uchwały w tej sprawie, gmina wystąpi do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z wnioskiem o nieodpłatne nabycie tej nieruchomości – tłumaczyła kierownik wydziału nieruchomości.

– Kiedyś informowano, że w tym temacie pojawiają się kwestie roszczeniowe. Czy zostało to wszystko wyjaśnione? Żeby nie okazało się, że zainwestujemy w budynek, który zostanie przekazany komuś innemu – dopytywał radny Łukasz Heckert.

Szanowni państwo, po podjęciu przez państwa uchwały, gmina wystąpi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i do wojewody wielkopolskiego o udzielenie informacji, czy na przedmiotowy grunt  prowadzone są jakiekolwiek postępowania roszczeniowe. Jeżeli będą jakiekolwiek roszczenia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie przekaże gminie tej zabudowanej działki – wyjaśniała A. Czapka.

Za nieodpłatnym przejęciem gruntu w Gałowie, na którym usytuowany jest dawny bar „Kurczak” opowiedziało się zgodnie 20 radnych biorących udział w sesji.

 

ika

Poprzedni
Następny