15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Feta w Sękowie i Grzebienisku

Dwa pojazdy dla druhów z gminy Duszniki

            Styczeń był bogaty w wydarzenia w dwóch jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Duszniki. Druhowie z Grzebieniska i z Sękowa przyjęli do swojego taboru pojazdy, zakupione przez gminę.

Powitanie wozów strażackich w gminie Duszniki to wielka feta dla miejscowej społeczności. Wydarzenie gromadzi nie tylko strażaków z wioski, która otrzymuje pojazd, ale także z pozostałych jednostek w gminie. Na powitanie nowego pojazdu w strukturach gminnej OSP wyjeżdża więc kilkanaście wozów. Takie wydarzenia mocno integrują lokalne środowisko, pokazują jedność wśród druhów. Mimo, iż wóz trafia do jednej jednostki, radość okazują wszyscy druhowie, przekazując sobie nawzajem gratulacje. Takiej radości nie ukrywali przede wszystkim prezesi obdarowanych jednostek – Rafał Majkowski z OSP Grzebienisko i Tadeusz Czapracki z OSP Sękowo. Dla nich jest to zwieńczenie trudów starań i satysfakcja z osiągniętego celu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grzebienisku przyjęła do swojej remizy Mercedesa, który zastąpił wysłużonego Stara 244. W postępowaniu przetargowym, ogłoszonym przez gminę Duszniki, jedyną ofertę na dostarczenie wozu do jednostki złożyła firma z miejscowości Kokoszkowy, na kwotę 276 700 zł. Pojazd jest wyposażony w silnik Diesla, o minimalnej mocy znamionowej 240 KM. Posiada napęd  4×4, skrzynię redukcyjną do jazdy w terenie, blokadę obu mostów napędowych. Pojemność zbiornika paliwa zapewnia przejazd minimum 300 km lub czterogodzinną pracę autopompy, min. 120 litrów.

Strażacy z Sękowa powitali w sobotę 28 stycznia samochód marki Iveco Magirus. Jedyną ofertę na dostarczenie wozu bojowego do jednostki w Sękowie złożyła w postępowaniu przetargowym firma z miejscowości Skórcz, która zaoferowała wykonanie zadania za 278 000 zł. Pojazd jest wyposażony w napęd 4×4, skrzynię redukcyjną do jazdy w terenie, blokadę obu mostów napędowych. Na osi przedniej umiejscowione są koła pojedyncze, na osi tylnej koła podwójne, zawieszenie osi przedniej i tylnej jest resorowe (specyfikacja nie dopuszczała zawieszenia pneumatycznego). Samochód jest wyposażony w przeciwśniegowe łańcuchy podrzutowe, załączane z kabiny kierowcy. Pojemność zbiornika paliwa zapewnia przejazd minimum 300 km lub czterogodzinną pracę autopompy, o pojemności minimum 120 litrów. Zbiornik jest umiejscowiony poza zabudową pożarniczą.  Ponadto pojazd jest wyposażony w wysuwany maszt oświetleniowy, zasilany z agregatu prądotwórczego.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie u góry: Druhowie z Sękowa powitali w swojej remizie Iveco Magirusa

 

Strażakom z Grzebieniska będzie służył zakupiony niedawno Mercedes

Poprzedni
Następny