15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dzień Ziemi z Fundacją Varietae

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska oraz zachęcenie ludzi do podejmowania działań na rzecz poprawy stanu naszej planety. W tym dniu na całym globie organizowane są różnorodne wydarzenia i akcje, takie jak sprzątanie terenów zielonych czy sadzenie drzew. Warto bowiem pamiętać, że nasze działania i codzienne wybory mają kolosalny wpływ na stan środowiska naturalnego. W Szamotułach na obchody Dnia Ziemi zaprosiła do zamku Górków Fundacja Varietae. Warto było przyjść.

– Myślę, że przygotowałyśmy ciekawą ofertę i to nie tylko związaną z wymianą roślin, jak to było przed rokiem, ale też ze strefą edukacyjną, bo wierzę, że jeżeli chcemy się przekonać do różnych rozwiązań, to musimy się edukować – mówiła w rozmowie z „Gazetą” Anna Sobol, założycielka Varietae.

Oprócz wymieniania się roślinami można było posłuchać wykładu o prowadzeniu ogrodu czy o życiu pszczół. Nadleśnictwo Pniewy przygotowało stoisko edukacyjne oraz drzewka, które leśnicy wymieniali za plastikowe nakrętki. Kto ubrał się na zielono, mógł liczyć na torebkę nasion łąki kwietnej. Dużym wzięciem cieszyły się oferowane przez palarnię kawy ZAO Coffee  łuski kawowe, które warto mieszać z ziemią, by dobrze rosło.

Były liczne warsztaty – malowania eko-plakatów z Damianem Kłaczkiewiczem, kulinarne, dla młodych architektów (budujących na razie z klocków Lego). Prawdziwym hitem okazały się warsztaty „Poidełka dla miododajnych”. Najmłodsi budując z Andrzejem Kulmą poidełka oraz własnoręcznie wykonując  świece woskowe, dowiedzieli się przy okazji wiele ciekawostek o pszczołach. No i na każdego czekała słodka niespodzianka – słoiczek miodu z jagodami.

(mal)

FOTO: Warsztaty budowania poidełek dla owadów okazały się prawdziwym hitem

Poprzedni
Następny