15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dyktanda czytał profesor Bralczyk

Tytuł Wronieckiego Mistrza Ortografii został we Wronkach

W niedzielę 7 listopada poznaliśmy laureatów VI Wronieckiego Dyktanda. Wzięło w nim udział 78 osób, podzielonych na cztery kategorie wiekowe.

Organizatorami dyktanda były Urząd Miasta i Gminy Wronki oraz Wroniecki Ośrodek Kultury. Torby z nagrodami dla laureatów miały dużą masę, gdyż nagrody były książkowe. Nie pamiętam, żeby w historii wronieckiego dyktanda zdarzyło się, aby wśród nagród znalazły się książki autorstwa osoby czytającej teksty zawodnikom. W tym roku gościem mającym trudnym zadaniem czytania tekstów był bowiem językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Pierwotny zamiar był organizatorów taki, że to on przygotuje teksty, ale od tego skutecznie się wymigał. Autorem tekstów został więc Maksymilian Fudali. Wersja dla dorosłych była wręcz makiawelicznie trudna i czasochłonna w pisaniu. Zacytuję tylko pierwsze zdanie: – „Żarzące się rozszczepionym blaskiem promienie wczesnopopołudniowego słońca przesuwały się z wolna po przyprószonych wielowarstwowym kurzem spróchniałych sprzętach przytulnego skądinąd poddasza w stylu vintage”. – Pisanie pod dyktando prof. Bralczyka trwało dobrą godzinę. Sam czytający stwierdził potem, że zapewne nie poradziłby sobie z bezbłędnym napisaniem tekstów. Roiło się w nich od sformułowań występujących w polszczyźnie od niedawna.

Dyktanda kontrolowała komisja z dużym codziennym doświadczeniem, w której skład wchodzili nauczyciele gminnych placówek oświatowych w składzie Maja Krzewińska, Eliza Paszyk, Katarzyna Szablewska, Agnieszka Szymańska, Mirosława Spychała-Fiksa, której przewodniczący zastępca burmistrza Robert Dorna, przez wiele lat również nauczyciel. Aby przyspieszyć pracę, komisja przyjęła założenie, że teksty będą poprawiane do naliczenia 16 błędów ortograficznych, gdyż wtedy było już jasne, że to nie jest dzieło finalisty dyktanda.

Wyniki ogłoszono po godz. 16:20. Wśród dorosłych pierwsze miejsce zajął Tomasz Malarz z Krakowa, od kilku lat regularnie zwyciężający w wielu dyktandach w Polsce. U nas zrobił dwa błędy. Na drugiej pozycji znalazł się Norbert Paprocki z Chrzypska Wielkiego, a trzecie – Michał Poniewski z Wronek. W kategorii szkół średnich pierwsze miejsce uzyskała Dobrochna Smółka z Marylina, przed Alicją Bławat z Pniew i Julią Gackowską z Wronek.

Wśród uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych dyktando najlepiej napisały wronczanki. Pierwszą lokatę zajęła Dagmara Pruc, drugą – Agata Zabłocka, a trzecią – Julia Muszyńska. Komisja dyktanda postanowiła dodatkowo uhonorować Dagmarę Pruc niezależnym tytułem Wronieckiego Mistrza Ortografii.

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych również prym wiedli młodzi wronczanie. Zwyciężyła Barbara Muchyńska przed Zuzanną Brzozowską i Krzysztofem Zielińskim.

RB

Najlepsi w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych – Barbara Muchyńska, Zuzanna Brzozowska i Krzysztof Zieliński

Na zdjęciu u góry: Prof. Jerzy Bralczyk, mimo zmęczenia czterema długimi dyktandami, udzielał językowych porad i sypał anegdotami. Także z wizyty we Wronkach!

 

Poprzedni
Następny