15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dwie akcje sprzątania w deszczu

Tylko dla twardzieli!

Fundacja „Serce Doliny Warty” zorganizowała dwie wiosenne akcje sprzątania we Wronkach i okolicy. W obu przypadkach wolontariuszom nie sprzyjała pogoda, ale się nie ugięli!

W sobotę 23 marca fundacja pod patronatem Nadleśnictwa Wronki i gminy Wronki przygotowała akcję „Wiosenne sprzątanie wronieckich lasów”. Uczestniczyli w niej członkowie 11. Gromady Zuchowej „Niezwyciężone Małolaty” i wolontariusze, którym niestraszny był deszcz i temperatura +6ºC. Do trzech punktów zbiórki przyszło w prawie 80 osób, które w lasach koło Borku, Stróżek i Zamościa napełniły śmieciami 50 worków. Znaleziono też oponę, oprawę ekranu telewizora i sedes. Uczestnicy akcji dostali w prezencie kamizelki odblaskowe i pamiątkowe medale.

Zimno (+3ºC), wiatr i drobny deszcz przetrzebiło chętnych od udziału w X Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Brzegów Warty w sobotę 20 kwietnia. Do ostatnich minut nie było pewności, czy wroniecka akcja nie zostanie przesunięta na kolejną sobotę, wzorem innych sztabów lokalnych. Decyzję pozytywną („Idziemy!”) podjęto, gdy okazało się, że w Olszynkach zameldowała się duża grupa harcerzy 21. Ostroroskiej Drużyny Harcerskiej „Brygada Rudego”, niezawodne reprezentacje 11. Gromady Zuchowej „Niezwyciężone Małolaty”, 12. Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Chęchacze” i 1. Drużyny Wędrowniczej „Szlak” z Ostroroga.

Harcerze stanowili niemal połowę wolontariuszy. Organizatorzy doliczyli się w sumie 45 osób, które nie wystraszyły się chłodu, wiatru, deszczu i poszły sprzątać po innych. W ciągu półtorej godziny uzbierano blisko 40 worków ważących w sumie około 200 kg. Do niechlubnego rekordu (ponad 1 tona) sporo brakowało, ale stare znaleziska znikły dzięki poprzednim akcjom. I wciąż znajdowaliśmy takie nieszczęsne miejscówki, gdzie worek udawało się zapełnić, nie odchodząc od niego dalej niż 15 metrów. Na gorącej kawie w restauracji „Dwa Brzegi” wręczono wolontariuszom dyplomy z podziękowaniami.

Najdziwniejszym fantem okazała się nietknięta puszka pełna piwa Lech, z aktualną datą ważności, którą znalazł wicestarosta (tudzież burmistrz-elekt) Rafał Zimny. Zupełnie jakby ktoś ją zgubił lub zapomniał w trakcie wieczornej imprezy w Olszynkach.

RB

 

Foto u góry:

Wolontariusze akcji sprzątania brzegów Warty we wronieckich Olszynkach tuż przed wyruszeniem w teren. Jeszcze w suchych ciuchach, całkowicie czyści i nieobciążeni

 

Efektem wronieckiej akcji z 20 kwietnia było kilkaset kilogramów śmieci wybranych z prawego brzegu Warty. Pełna puszka piwa Lech stoi triumfalnie na daszku kosza na śmieci

Poprzedni
Następny