15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Dopiero co szósta lampa się pali”

Problemy z oświetleniem Szamotuł i wiosek

Nieustanne emocje budzi w stolicy powiatu wprowadzony przez gminę program oszczędzania energii elektrycznej polegający na wyłączaniu oświetlenia ulicznego. Zdaniem mieszkańców, nieoświetlone, ciemne ulice obniżają ich poczucie bezpieczeństwa.

Niektórzy szamotulanie są zdumieni wydawaniem niemałych pieniędzy (550 tysięcy złotych) na pomniki na Rynku, w sytuacji braku środków na zapewnienie oświetlenia miasta i wiosek. Po zainstalowaniu przed tygodniem figury św. Jana Nepomucena zabrali nawet głos.

„Sentyment i historia są ważne dla społeczności, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo na naszych drogach. Lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze na oświetlenie, bo za każdym razem gdy córka wraca do domu po zmroku, boję się czy dotrze bezpiecznie do domu” – uważa Ewa Strong. I nie jest to opinia  odosobniona.

Mieszkańcy bardzo są zadowoleni z tego, że gmina zaczęła oszczędzać, jeżeli chodzi o energię elektryczną, i co druga lampa jest wyłączona. Natomiast rodzi to pewne problemy i pretensje. Wprawdzie wyłączona jest co druga lampa, ale okazuje się, że dopiero co szósta się pali, bo lampy przed tą szóstą są zepsute, nie świecą się. W efekcie są bardzo duże przerwy w oświetleniu dróg, spore tereny toną w ciemnościach – zwraca uwagę na problem radna Grażyna Augustyniak. – Zgłosili mi ten problem między innymi mieszkańcy Gąsaw, na ich drodze występuje taka sytuacja. Prosiłabym przyjrzeć się tej sprawie, bo duże odcinki ulic, dróg są nieoświetlone – apeluje do burmistrza.

Problem fatalnie działającego oświetlenia publicznego dostrzega Paweł Łączkowski. – Mam informację od takiego praktyka z wioski. Przy wyłączaniu tych lamp, co drugą, popełniono błędy: gdzieś tam pola są oświetlone, a budynki nie. Potem były interwencje, przyjeżdżała ekipa to obsługująca po raz drugi. No i później może się okazać, że te oszczędności jakie można mieć z tego tytułu są pozorne – wskazuje na niedoskonałości systemu zarządzania oświetleniem  radny.

Pocieszające jest to, że mamy wiosnę i coraz dłuższe dni.

(mal)

FOTO: Nie każda ulica w Szamotułach jest tak dobrze oświetlona jak ten fragment Lipowej

Poprzedni
Następny