15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szkolny konkurs w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Szkolny konkurs w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Od słów do czynów!

Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszedł Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Placówka 27 grudnia m.in. drogą fejsbukową zaprosiła do udziału w konkursie: „Moja mała ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie oczami uczniów, nauczycieli, rodziców i dziadków” pod patronatem Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak.

„Dzisiaj przypada 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w pełni zwycięskiego w historii Polski powstania. To dzięki Naszym przodkom żyjemy dziś w wolnym kraju. Celem naszego przedsięwzięcia jest chęć zapisania historii naszej Małej Ojczyzny widzianej oczyma starszych i młodszych Wielkopolan. Ocalmy od zapomnienia choć cząstkę naszej wielkopolskiej historii” – napisała dyrektor Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach, Monika Kozber.

Szkoła na Leśnej ogłosiła konkurs fotograficzny „Pamiątki rodzinne z powstania” oraz konkurs filmowy „Nasi pradziadkowie – Powstańcy Wielkopolscy”. W konkursach mogą uczestniczyć wyłącznie uczniowie powiatu szamotulskiego klas ósmych i szkół średnich. Przedmiotem pierwszego są fotografie pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim (umieszczone w dokumencie Word i opatrzone komentarzem); drugiego – filmiki związane z tematyką Powstania Wielkopolskiego (oczywiście, wykonane przez uczniów). Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz na fanpage’u szkoły. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jedną pracę. Dzieła konkursowe przyjmowane będą do 14 marca 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie, fanpage’u ZS nr 1 do 31 marca 2021 r.

W przypadku konkursu fotograficznego zdjęcia pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim (maksymalnie 10 fotografii) należy umieścić w dokumencie Word i każde opatrzyć komentarzem. Filmy (także tyczące Powstania Wielkopolskiego – wywiady, tablice, pomniki, prezentacja miejsc i wydarzeń związanych z powstaniem) nie mogą przekraczać 3 minut długości, muszą być zapisane w formacie mp4. Wszystkie prace należy nadesłać w formie elektronicznej na adres: biblioteka@szkolanalesnej.edu.pl lub sekretariat@szkolanalesnej.edu.pl. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest w ZS nr 1 we Wronkach i na stronie internetowej szkoły.

Szkoła na Leśnej nie ograniczyła się tyko do ogłoszenia konkursu. Aby upamiętnić 102. rocznicę wybuchu powstania, na fanpage`u szkoły od 27 grudnia prezentowane są krótkie filmiki opowiadające historię zwycięskiego powstania oczami różnych ludzi, pasjonatów powstania i wnuków, prawnuków powstańców. W pierwszym nagraniu wystąpił wieloletni nauczyciel historii ZS nr 1 we Wronkach i znawca Powstania Wielkopolskiego Marian Śliwa. Nauczyciel w bardzo przystępny, zwięzły i ciekawy sposób opowiedział nie tylko o przebiegu powstania na terenie Wielkopolski, ale i Wronek oraz okolic – prezentując wiele faktów, ciekawostek na temat „wronieckiego zrywu”.

 

FOTO:

Historyk Marian Śliwa w bardzo przystępny, ciekawy sposób opowiedział nie tylko o przebiegu powstania na terenie Wielkopolski, ale i Wronek oraz okolic

(autor zdjęcia: ZS nr 1 Wronki)

Poprzedni
Następny