15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Co dzieje się z ruinami w centrum Ostroroga?

Gmina może tylko monitować

Jednym z punktów środowego (14 września) posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego, Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska w Ostrorogu było „Zapoznanie się z problematyką budynków sprawiających zagrożenie na terenie miasta i gminy”. Do żadnej rewolucji w ostatnich miesiącach nie doszło.

Urząd Miasta i Gminy może tylko przypominać właścicielom, żeby dbali o zabezpieczenie nieruchomości. Tak, żeby przypadkowemu przechodniowi nic ciężkiego na głowę nie spadło.

W trakcie komisji kierowniczka Referatu Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego w UMiG Ostroróg Agnieszka Cembrowicz powiedziała: – Budynek na rynku został wykreślony z rejestru zabytków, a jego właściciele dostali zakaz jego użytkowania. My jako gmina, zrobiliśmy z naszej strony wszystko. Sprawa jest teraz w kompetencji nadzoru budowlanego. Z tego, co wiem, do końca roku mieszkańcy przeniosą się do innego budynku.

W przypadku domu z XVIII wieku przy ul. Kapłańskiej i dawnej szkoły z lat 30. XX wieku przy Wronieckiej 8 gmina dwukrotnie wysyłała pisma do właścicieli w 2022 r. W tym pierwszym przypadku korespondencja trafiła również do konserwatora zabytków, gdyż budynek jest jego pod ochroną.

– Główne kompetencje, jeżeli chodzi o nadzór nad pracami remontowymi, czy też wystawienie zakazu użytkowania budynku, posiada Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Monitujemy do właścicieli i nadzoru o zabezpieczenie budynków. To jedyna rzecz, jaką może robić gmina – wyjaśniła Agnieszka Cembrowicz.

RB

Na zdjęciu:

Oprócz rozsypującego się budynku zakładu rzemieślniczego na rogu Rynku i Pniewskiej, krzywego domu przy ul. Kapłańskiej, w Ostrorogu straszy również widok starej szkoły przy ul. Wronieckiej 8. Na żadnym portalu nie znalazłem oferty jej sprzedaży.

Poprzedni
Następny