15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Inscenizacja wysiedlenia mieszkańców gminy Kaźmierz

Pamiętają o historii

Mieszkańcy Kaźmierza mieli okazję po raz kolejny obejrzeć inscenizację przygotowaną z okazji rocznicy wysiedleń miejscowej społeczności przez Niemców, podczas II wojny światowej. Projekt realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu został w całości sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – CRSO z Rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.

W niedzielę 11 września, przy dawnym Domu Katolickim, członkowie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Huzar” zainscenizowali wypędzanie rodzin z gminy Kaźmierz. Rekonstrukcję tych traumatycznych wydarzeń sprzed 82 lat obejrzały rzesze mieszkańców gminy. Była to znakomita lekcja historii. Całość rekonstrukcji nadzorował i reżyserował miłośnik historii Jerzy Oses. Po inscenizacji złożono wiązanki i znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary wysiedleń.

 

Szczegóły w poniedziałkowej gazecie

 

Inscenizację przygotowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii „Huzar”

 

Jeśli daje się rodzinie 10 minut na opuszczenie  domu bez względu na porę roku, na małe dzieci, wiek domowników, wśród krzyku, płaczu i rozpaczy i skazuje na wyjazd w nieznane, to jakże to inaczej nazwać jak nie ,,wypędzeniem”?

 

Po inscenizacji złożono wiązanki i znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary wysiedleń

 

Poprzedni
Następny