15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Centrum Sportu zdradza nowe plany

Zadaszona hala tenisowa ma powstać w innym miejscu, ale to nie wszystko

         Centrum Sportu Szamotuły na początku tegorocznego sezonu letniego informowała o zamiarze przystąpienia do budowy zadaszenia dwóch  kortów istniejących przy otwartym basenie letnim, położonym na terenie Piaszczych. CS przymierzało się też do budowy kręgielni. Teraz rozmach inwestycyjny ma przybrać na sile.

W połowie października na stronie internetowej spółki pojawiła się wiadomość, że w związku z dynamicznym rozwojem sytuacji na rynku, podjęła ona decyzję o ponownym przeanalizowaniu i poszerzeniu założeń w zakresie zarządzania, finansowania, rozwoju i zwiększenia atrakcyjności usług. Uaktualniona koncepcja inwestycyjna Centrum Sportu Szamotuły zakłada stworzenie dwóch krytych kortów tenisowych, ale nie przy ul. Targowej na Piaszczychach, lecz na należącym do niej obszarze przy ul. Sportowej. Przy centrum ma także powstać obiekt z bowlingiem, odpowiadający rodzinnej wersji kręgielni dla amatorów oraz miejsce służące do rekreacji, biesiad i wypoczynku.

Obiekty te mają funkcjonować w oparciu o ekologiczne i ekonomiczne standardy. Wykonanie zadaszonych kortów i kręgielni ma zamknąć się w kwocie około 7 mln zł. W obrębie kortów istniejących przy ul. Targowej  przewidziano natomiast jeszcze w tym roku remont znajdującego się tam budynku, w którym funkcjonują biura, restauracja i pomieszczenia szatniowo-sanitarne.

Rosną oczekiwania użytkowników

Prezes Centrum Sportu Rafał Krzykała już w ubiegłym roku prezentował prognozę inwestycyjną, zakładającą wzniesienie hali sportowej na terenie największego w stolicy powiatu kompleksu służącego do gry w tenisa, znajdującego się w pobliżu basenu letniego.

Krzykała przekonywał, że stworzenie zaplecza pozwalającego na prowadzenie gry zarówno latem jak i zimą, jest warunkiem dalszego rozwoju bazy przeznaczonej dla miłośników białego sportu. Spółka gminna zamierza sprostać zadaniu, dostrzegając zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązanie ze strony szkół, klubów, indywidualnych osób oraz odwiedzających stolicę powiatu przyjezdnych.

Obecnie pewną alternatywą są korty istniejące na hali „Wacław”. Nadają się one jednak tylko dla dzieci i młodzieży, rozpoczynających naukę gry w tenisa. Urządzony wybieg nie pozwala, by mogli profesjonalnie użytkować go dorośli. Stąd propozycja wykonania hali z zadaszeniem łukowym, w której zmieściłyby się dwa korty. W minionym roku przewidywano, że na tego rodzaju obiekt trzeba by przeznaczyć około 500 – 600 tys. zł. Brano też pod uwagę pozyskanie indywidualnego sponsora, na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Gmina przekaże grunt, bank udzieli kredytu

Rafał Krzykała przekonuje, że nastąpił właściwy moment na przygotowanie się do przeprowadzenia dwóch znaczących inwestycji, dzięki którym powstaną nowe miejsca, w których ludzie będą mogli spędzać wolny czas i przyjemnie wypoczywać.

Jeżeli teraz nie zdecydujemy się na realizację tych inwestycji, później będziemy musieli ponosić jeszcze większe nakłady finansowe. Istotne jest, że wykonując zaplanowane przedsięwzięcia będziemy mogli skorzystać z dofinansowania – oznajmiał w czerwcu Krzykała.

Na zastosowanie rozwiązań opartych na fotowoltaice, Centrum Sportu Szamotuły udało się zdobyć z Funduszu Ochrony Środowiska ponad 200 tys. zł.  CS złożyło również wniosek do Ministerstwa Sportu o przyznanie wsparcia w wysokości 1 mln zł. Tej kwoty spółka jednak nie zdobędzie. W związku z tym, przewidziane przedsięwzięcia realizowane będą w oparciu o kredyt udzielony przez bank. Szamotulska spółka tłumaczy, że zmiana lokalizacji hali dla tenisistów wynika z nowych możliwości inwestycyjnych, a także z zaoferowanej pomocy przez gminę. Ma ona polegać na przekazaniu spółce dodatkowego gruntu, który pozwoli poszerzyć należący do niej obszar. Dzięki temu Centrum Sportu będzie mogło wybudować nowe obiekty na swoim terenie.

„Zmiana lokalizacji zadaszenia kortów uwarunkowana jest czynnikami ekologicznymi i ekonomicznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, unikniemy stosowania dymiącej kotłowni peletowej i uzyskamy możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej, co da większą sprawność energetyczną. Ponadto znacząco obniżą się koszty utrzymania obiektu, ze względu na ograniczenie ilości osób potrzebnych do obsługi kompleksu” – wyjaśnia centrum na swojej stronie internetowej. CS zamierza także do lata 2023 roku urządzić na swoim terenie miejsce służące do rekreacji, biesiad i wypoczynku.

Mamy obecnie wiele propozycji o typowo sportowym charakterze. A jest wielu mieszkańców, którzy chcą spędzić trochę czasu na sportowo, w bardziej swobodnej formie relaksu, bawiąc się z dziećmi na przykład w kręgielni. Stąd nasz pomysł urządzenia miejsca nadającego się na typową rekreację, wypoczynek i biesiady – wyjaśnia Rafał Krzykała.

I dodaje: –  Myślimy o obsadzeniu tego miejsca drzewami, nadając mu formę parku, w którym można pospacerować i posiedzieć. Dopełnienie mogą stanowić ścieżki edukacyjne, plac zabaw. Zależy nam na rozpoczęciu zaplanowanych inwestycji  jak najwcześniej. Zanim jednak przystąpimy do budowy kortów krytych, musimy zmienić wcześniejszy projekt i uzyskać wymagane pozwolenia, a to trochę potrwa. Trzeba będzie też dopełnić niezbędnych formalności, kiedy gmina przekaże nam aportem ziemię. Chcemy, żeby nastąpiło to jeszcze w tym roku. Cały proces inwestycyjny rozpoczniemy po ustanowieniu zabezpieczenia kredytu w banku.

Szamotuły są dobrze postrzegane

Prezes podkreśla, że zaproponowane przez spółkę rozwiązanie inwestycyjne  jest spójne z jej pierwotnym założeniem, a zarazem założeniem miasta i gminy, którym jest centralizacja usług w jednym kompleksie sportowym.

– Jest to niewątpliwie nasz atut, który podkreślają także przyjezdne zespoły.  Bardzo miłe zaskoczenie spotkało mnie podczas spotkań z przedstawicielami branży sportowej na zakończonej właśnie konferencji w Warszawie. Okazuje się, że Szamotuły są naprawdę dobrze postrzegane na sportowej mapie Polski – zaznacza.Wynikało to wprost z rozmów z reprezentantami różnych miast i klubów sportowych, a dotyczących organizowanych imprez sportowych oraz spraw organizacyjnych, w tym przekształceń. Są naprawdę większe miasta, które pytają, jak to zrobiliście lub jak to robicie.

Kiedy powstaną projektowane obiekty?

– Inwestycję zadaszenia kortów planujemy zakończyć już na wiosnę 2022 r., natomiast zakończenie prac związanych z budową kręgielni planujemy na rok 2023 przy założeniu, że spółka otrzyma kredyt – wyjaśnia prezes Krzykała. –  Wstępna analiza bankowa dała nam pozytywną odpowiedź pod warunkiem hipotecznego zabezpieczenia inwestycji na przekazanej działce. Chciałbym tutaj jednocześnie uspokoić wszystkich sympatyków tenisa, że bez względu na decyzję kredytową, spółka zrobi wszystko, aby zadaszenie kortów powstało zgodnie z wyznaczonym terminem. Obecnie korty przy ulicy Targowej 2 w Szamotułach pozostaną nadal w zarządzie spółki i traktowane będą jako główny, letni,  kompleks tenisowy wspomagany dwoma zadaszonymi kortami przy ulicy Sportowej 6.

ika

Na zdjęciu: Tak już za dwa lata ma prezentować się kompleks obiektów przy ul. Sportowej

Poprzedni
Następny