15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Barwy nieba i kosmosu w Obrzycku

Astronomiczno-fotograficzna „Noc Bibliotek 2023”

Kosmiczne atrakcje czekały na gości „Nocy Bibliotek 2023”, w sobotę 7 października wieczorem, w Bibliotece Publicznej Gminy Obrzycko.

Przy wejściu do Urzędu Gminy filiżankę aromatycznej kawy z autorsko wymieszanych i palonych ziaren serwowali przedstawiciele szamotulskiej palarni „ZAO Coffee”. Jeśli komuś zasmakowało, mógł zaopatrzyć się zapasik kawy na wynos.

Daniel Stasiak z kaliskiej „Astro Areny” zapraszał chętnych do mini-planetarium rozłożonego w sali sesyjnej na 45-minutowe pokazy podstawowej wiedzy astronomicznej przekazywanej w ciekawej i przystępnej formie. Wielki pasjonat astronomii, ubrany w pomarańczowy kombinezon NASA, wprowadzał nie tylko najmłodszych w tajemnice gwiazd. Kopuła namiotu oglądana od środka była trójwymiarowym ekranem wyświetlającym nocne niebo lub kolejne planety naszego układu słonecznego. Pan Daniel przywiózł ze sobą również teleskop i… zielonego ufoludka o imieniu Ziggy. Zadumanego widokiem Ziemi i niezbyt rozmownego.

Kilka minut po godz. 19:00 rozpoczął się wernisaż wystawy fotografii nieba wykonanych Tomasza Florka. Co ciekawe autor – z wykształcenia ekonomista, a z zawodu poligraf – szczerze przyznał, że nie ma bardzo długiego stażu. Zaczął fotografować 9 lat temu, gdy urodził mu się syn i kilka lat później wybił się ponad czysto amatorskie pstrykanie. Nie kończył żadnych kursów ani szkół fotograficznych. Uczył się na błędach własnych i cudzych. Wciąż zdarza mu się działać spontanicznie, chociaż nauczył się przewidywać np. rozwój wydarzeń na niebie, żeby uzyskać najlepszy efekt. Bodaj najciekawsze było tegoroczne zdjęcie pt. „Barwny żniwiarz”, przedstawiające cykl wrześniowego księżyca w pełni na niebie przedstawiony w szesnastu złączonych kadrach, wykonywanych co 3 minuty. Klatka po klatce księżyc unosił się coraz wyżej nad horyzontem, zmieniając barwę na coraz jaśniejszą.

Tego wieczoru można było kupić ulubione zdjęcie w formie rulonu za umowną cenę minimalną 50 zł lub oczywiście wyższą. W ciągu kilkudziesięciu minut udało się uzbierać 750 złotych, które trafiły na cel charytatywny – leczenie 8-miesięcznej Laury Przybylak z Opalenicy cierpiącej na tzw. zespół Costello, czyli serię ciężkich wad wrodzonych opóźniających rozwój i zagrażających życiu dziecka. Jest to bardzo rzadka choroba genetyczna. Jeden przypadek zdarza się na 24 miliony żywych urodzeń.

Wystawę fotosów Tomasza Florka można oglądać do 27 października w holu Urzędu Gminy Obrzycko. I nadal istnieje możliwość kupna wybranej fotografii, a pieniądze trafią na wyżej opisany cel charytatywny.

RB

 

Foto u góry:
Pasjonat astronomii Daniel Stasiak zasiewał u najmłodszych ziarenko zainteresowania gwiazdami na nocnym niebie

 

Tomasz Florek właśnie tłumaczy, jaką techniką wykonał zdjęcie „Barwny żniwiarz”

Poprzedni
Następny