15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

ASF znowu zaatakował

Tym razem w Chrustowie

W związku z potwierdzeniem przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF)  w gospodarstwie rolnym utrzymującym trzodę chlewną w położonym 10 km od Szamotuł Chrustowie (gm. Oborniki), Wojewoda Wielkopolski  wydał 3 lipca rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu obornickiego, szamotulskiego i poznańskiego. Rozporządzenie określa nakazy i zakazy obowiązujące w poszczególnych obszarach (tj. obszarze zagrożonym i obszarze zapowietrzonym).

W poniedziałek, 26 czerwca, do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Obornikach wpłynęło zgłoszenie dotyczące objawów chorobowych u świni w gospodarstwie rolnym w Chrustowie. Następnego dnia pobrano próbkę  narządów do badań od już padłej sztuki, którą przekazano do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach, 28 czerwca laboratorium potwierdziło dodatni wynik w kierunku ASF, po czym próba została skierowana do badań Instytutu Weterynarii w Puławach. Zostały także  pobrane próby krwi od żywych zwierząt oraz od sześciu padłych. Po uzyskaniu potwierdzonego wyniku badań u pozostałych świń, inspekcja weterynaryjna  wydała decyzję o prewencyjnym ubiciu zwierząt. Zwierzęta zabito oraz przekazano do utylizacji Farmutil HS. W gospodarstwie rolnik utrzymywał 30 świń (6 loch, 16 tuczników, 8 prosiąt). Jest to dziesiąty przypadek stwierdzenia ASF w gospodarstwie rolnym w tym roku w Polsce. W całym ubiegłym roku takich ognisk stwierdzono czternaście.

3 lipca Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu obornickiego, szamotulskiego i poznańskiego. Wojewoda ustanowił obszar zapowietrzony, obejmujący następujące miejscowościach w gminie Oborniki: Chrustowo, Sławienko, Niemieczkowo, Urbanie, Nowakowo, Żukowo, Wymysłowo, Uścikowo.

Ustanowiono również obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W powiecie szamotulskim, w gminie Obrzycko, są to miejscowości: Jaryszewo, Brączewo; w gminie Szamotuły, miejscowości: Piotrkówko, Twardowo, Grabowiec, Szczuczyn, Mutowo, Szamotuły, Nowy Folwark, Gąsawy, Kępa, Piaskowo, Baborówko, Baborowo, Kąsinowo, Rudnik, Pamiątkowo, Lulinek.

Rozporządzenie określa szczegółowo zakazy i nakazy obowiązujące w strefach zapowietrzonej i zagrożonej, w szczególności dotyczące transportu świń, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń oraz zasad higieny.

(mal)

FOTO: Przy wjeździe do Szamotuł pojawiły się tablice informujące o strefie zagrożenia ASF

Poprzedni
Następny