15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Najpóźniej za 2 lata miejskie centrum kultury

Wiemy kto przebuduje dawną synagogę w Obrzycku 

Przedsiębiorstwo JG-Bud z Daszewic wygrało przetarg na przebudowę dawnej synagogi, a po wojnie kina „Apollo” w Obrzycku. Budynek przy ul. Kruppika ma się stać miejskim centrum kultury. Odzyska zewnętrzny wygląd naśladujący stan sprzed II wojny światowej.

Podpisanie umowy jest efektem drugiego przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta Obrzycko. Pierwotnie zamierzano zlecić przebudowę i wyposażenie budynku dawnej synagogi w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Niestety, najniższa ze złożonych ofert miała wartość 6,844 mln złotych. Znacznie przekroczyła 5 mln zł, które miasto zaplanowano wydać na to zadanie. W kolejnym przetargu ograniczono się więc do przebudowy gmachu. O kompletne i nowe wyposażenie pomieszczeń będziemy martwić się potem.

JG-Bud zaproponowało cenę 4 993 800 zł brutto. Z funduszu „Polski Ład” miasto otrzyma dotację pokrywającą 90% tej kwoty. W piątek 30 czerwca w obrzyckim ratuszu umowę podpisali burmistrz Igor Kołoszuk i Jan Grzybowski z firmy JG-Bud. Firma z Daszewic dostała 2 lata na wykonanie zadania. Jej osiągnięcia pozwalają spać spokojnie. W przeszłości wygrywała przetargi na przebudowę zabytkowego gmachu Muzeum Regionalnego w Międzychodzie (w 2022 roku), odbudowę dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie (2022), przebudowę i remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu (2021), czy konserwację i restaurację zabytkowego dworu w Koźminku (2019).

RB

 

Foto:

Mało kto pamięta, że w tym budynku przed II wojną mieściła się żydowska synagoga. Niemcy bezceremonialnie zdewastowali wnętrze świątyni, zamieniając ją w salę widowiskową. W czasach Polski Ludowej funkcjonowała jako kino „Apollo”.

Poprzedni
Następny