15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Pniewach

Ambasador kultury polskiej

Od czerwca do października w pniewskich kościołach zaplanowano pięć koncertów muzycznych. 7 sierpnia, w ramach tego cyklu wystąpił znany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Kiedy rok temu obejmowałem obydwie pniewskie parafie, organista zaprowadził mnie na chór, żeby mi pokazać organy i możliwości tego instrumentu. Zaproponowałem wówczas, żeby wrócić do organizowania koncertów – mówi ks. Wojciech Słomiński, proboszcz parafii św. Wawrzyńca i parafii św. Jana Chrzciciela w Pniewach. Kolejnym krokiem w kierunku uruchomienia cyklu koncertów muzyki poważnej w Pniewach było powołania komitetu organizacyjnego. W jego skład weszli: Jan Drozdowicz – organmistrz, budowniczy organów w kościołach Archidiecezji Poznańskiej, prof. Wiesław Ratajczak, Paweł Kajzderski, Szymon Krawczyk i Joanna Superczyńska. Pierwszy koncert, zorganizowany przez powołany komitet odbył się 20 czerwca. Grali muzycy z Wrocławia – Łukasz Romanek (organy), Wojciech Musiał (trąbka) i ks. Jan Kutkowski (skrzypce). Gośćmi drugiego koncertu, zaplanowanego na 18 lipca byli: Tatiana Pożarska (śpiew) i Robert Napieralski (organy). – Obydwa wydarzenia wyszły pięknie, ale szukaliśmy mocnego gwoździa w tym cyklu koncertów. Wówczas pan Jan Drozdowicz zaproponował zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przez sentyment do tej ziemi – spędzałem tam wakacje w dzieciństwie – zdecydowałem się na ten koncert – mówi ks. Wojciech Słomiński.

Wiadomo było, że zaproszenie nawet 60-osobowego zespołu (chór i orkiestra) było przedsięwzięciem logistycznym na dużo większą skalę niż zorganizowanie koncertu tercetu czy duetu. Ale było warto ten wysiłek podjąć.

7 sierpnia, godz. 18.30. O tej godzinie, w każdą sobotę, w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiana jest msza święta niedzielna. Tym razem parafianie w nieco inny sposób oddali się modlitwie. „Bogurodzica” – to koncert pieśni maryjnych, rozpoczęty od najstarszej polskiej pieśni religijnej – jak głosi tytuł. W sumie zespół wykonał szesnaście pieśni maryjnych. – Wybraliśmy repertuar maryjny, aby w ten sposób przygotować się do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – zdradza proboszcz pniewskich parafii. To było spełnienie oczekiwań słuchaczy. Wysoki kunszt artystyczny połączony z doborem repertuaru sprawił, że parafianie nie chcieli wychodzić z kościoła. Gotowi byli bić brawa nieprzerwanie. Zespół kilkukrotnie bisował, a żeby zejść z tonów poważnych, zaprezentował kilka piosenek śląskich, jak chociażby popularną „Karolinkę” czy „Karlika”. Na zakończenie znów było wzruszająco i podniośle, kiedy wspólnie ze zgromadzonymi w świątyni „Śląsk” wykonał „Czarną Madonnę”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. To zespół o ogromnych możliwościach wykonawczych, występujący nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad trzystuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna – Platynowej Płyty. Klasa wykonawcza „Śląska” zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata.

Kolejne dwa koncerty w Pniewach zaplanowano we wrześniu (w kościele św. Wawrzyńca) i w październiku (w kościele św. Jana Chrzciciela). – Zależy mi, żeby łączyć te parafie, żeby była jedna wspólnota. Stąd pomysł organizowania koncertów na przemian, w obydwu kościołach – mówi ks. proboszcz Wojciech Słomiński. We wrześniu do Pniew przyjedzie Kapela Zamku Rydzyńskiego – pięcioosobowy zespół instrumentów dętych. W październiku kolejny hit – na fortepianie zagra uczestnik Konkursu Chopinowskiego Przemysław Witek. Towarzyszyć mu będzie znany poznański aktor Aleksander Machalica, który będzie recytował wiersze inspirowane muzyką Chopina.

Sławomir Chamczyk

 

Poprzedni
Następny