15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Realne szanse na wiadukt w Pniewach

Bezpieczniej na drodze do Zamorza?

            W ostatnich latach wiele razy z ust lokalnych (głównie szamotulskich) samorządowców padały rozważania na temat budowy wiaduktu w Szamotułach. Tymczasem wiele wskazuje na to, że wiadukt powstanie, ale… w Pniewach. Pomysł połączenia Pniew z Zamorzem jeszcze niedawno wydawał się abstrakcyjny.

Na każdym spotkaniu z mieszkańcami Zamorza toczy się dyskusja na temat niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej nr 24 z drogą powiatową w kierunku Zamorza. Kiedyś padła sugestia, żeby zbudować wiadukt. Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem, które poprawi bezpieczeństwo. Z drogi tej głównie korzystają mieszkańcy Zamorza, a także wszyscy, którzy udają się nad tamtejsze jezioro – mówi Janusz Ratajczak, radny Rady Miejskiej Pniewy, wybrany m.in. przez mieszkańców Zamorza.

Wiadukt nie powstanie w najbliższych dwóch latach, ale światełko w tunelu się zapaliło. W sierpniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na zadanie, którego przedmiotem jest wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy drogi krajowej nr 24 na odcinku Pniewy – Rozbitek. W prowadzonym postępowaniu przetargowym wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma SMP Projektanci spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. i zadeklarowała realizację zadania za kwotę 1.971.690,00 zł brutto. Termin realizacji to 810 dni od dnia podpisania umowy. Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowych wraz z uzyskaniem potrzebnych uzgodnień oraz decyzji administracyjnych dla ponad 14 kilometrowego odcinka drogi. Opracowania zostały podzielone na dwa zadania. Pierwsze dotyczy rozbudowy drogi Pniewy-Rozbitek, drugie dotyczy budowy wiaduktu drogowego. – Celem inwestycji jest rozbudowa z elementami przebudowy i remontu DK24 na odcinku od Pniew do Rozbitka wraz z poprawą bezpieczeństwa ruchu oraz zwiększeniem nośności nawierzchni do 11,5 tony na oś, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Ponadto planujemy przebudowę skrzyżowań w miejscowościach: Karolewice,  Lubosz, Pólko, Kwilcz oraz wykonanie oświetlenia dedykowanego na przejściach dla pieszych. W ramach inwestycji przewidujemy zaprojektowanie wiaduktu nad drogą krajową nr 24 w ciągu drogi powiatowej nr 1739P z miejscowości Pniewy do miejscowości Zamorze, który zastąpi skrzyżowanie jednopoziomowe – informuje Alina Cieślak, rzecznik poznańskiego oddziału GDDKiA.

Zarządca dróg krajowych w obecnej kadencji zainwestował w gminie Pniewy w budowę ścieżki rowerowej, która połączyła Pniewy z Chełmnem.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Niebezpieczne skrzyżowanie na drodze krajowej jest zmorą dla mieszkańców Zamorza

Poprzedni
Następny