15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rusza XIV Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków

Muzyczny tydzień w Szamotułach

Już po raz czternasty w murach zamku Górków w Szamotułach, a także w auli szkoły muzycznej, zabrzmi muzyka braci Scharwenków. W najbliższą sobotę rusza bowiem organizowany przez Fundację Pro Cello Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków.

Bracia Scharwenkowie to pianiści, kompozytorzy i pedagodzy, urodzeni w połowie XIX wieku w Samter, czyli w dzisiejszych Szamotułach. Philipp przyszedł na świat w 1847 roku, a jego młodszy brat Franz Xaver w 1850 roku.

Ich matka pochodziła z polskiej rodziny Golischów, zamieszkujących w Ruxmühle (obecnie miejscowość Ruks nad Wartą w gminie Obornik). W Samter bracia Scharwenkowie spędzili pierwsze lata swego życia, potem przyjeżdżali tu na wakacje, a w późniejszych latach życia wracali do miejsca swego urodzenia, szukając wytchnienia.

Postaci Philippa i Xavera Scharwenków – kompozytorów, którzy w swej twórczości odwoływali się do swych polskich korzeni i dziedzictwa kulturowego, które zaszczepiła im matka – przypominają o codzienności drugiej połowy XIX wieku, kiedy na terenach obecnej Wielkopolski mieszkali Niemcy, Polacy i Żydzi.

Muzyka Scharwenków jest odzwierciedleniem bogactwa kilku kultur – nową jakością, która narodziła się na styku tego, co zróżnicowane. Dzięki takim inicjatywom jak szamotulski festiwal muzyka ta ma szanse zająć w historii polskiej i europejskiej muzyki godne miejsce.

Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana została przez organizatorów, Fundację Pro Cello, na nadchodzący tydzień. W koncercie inauguracyjnym w niedzielę 26 czerwca (aula szkoły muzycznej) usłyszymy Michała Balasa – wiolonczela, Mikołaja Woźniaka – fortepian, Joannę Marcinkowską – fortepian, Jarosława Nadrzyckiego – skrzypce, Joannę Kreft – skrzypce, Ewę Guzowską – altówka i Tomasza Lisieckiego – wiolonczela. W programie: L. van Beethoven, A. Schnittke, C. Franck. Początek koncertu o godz. 19.00.

We wtorek 28 czerwca organizatorzy zapraszają do auli szkoły muzycznej na koncert kameralny. Wystąpią: Fryderyk Midor – wiolonczela, Patrycja Wachowicz – fortepian, Roberto Trainini – wiolonczela, Paweł Mazur – fortepian, Alina Komisarova – skrzypce i Marcin Sikorski – fortepian.

W programie: J. Haydn, J. Klengel, J. Brahms, L. Janáček, M. Ravel. Początek o godz. 19.00.

W programie festiwalu środa 29 czerwca zarezerwowana została na Koncert Uczestników Kursu. Tym razem zapraszamy na godz. 19.00 do zamku Górków. Usłyszymy: Claudia Barrio Fernández – wiolonczela, Isabel Anaya Herrera – wiolonczela, Wojciech Kubica – fortepian i Paweł Mazur – fortepian. W programie: J. Brahms, R. Schumann, C. Debussy, W. Lutosławski.

W czwartek 30 czerwca w auli szkoły muzycznej zaplanowano Koncert Kameralny. Wystąpią: Alina Komisarova – skrzypce, Justus Grimm – wiolonczela, Wojciech Kubica – fortepian. W programie: J. S. Bach, L. van Beethoven, H. W. Henze, R. Strauss, R. Schumann. Początek – godz. 19.00.

Wreszcie w piątek 1 lipca melomanów czeka Koncert Finałowy, który będzie miał miejsce w murach zamku Górków. Początek o godz. 19.00.

Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.

Organizator Festiwalu im. im. Phillipa i Xavera Scharwenków, Fundacja Pro Cello, powstała w 2007 roku. Od początku główną ideą jej założycieli stało się wspieranie wszelkich działań edukacyjnych i artystycznych skierowanych do młodych wiolonczelistów. Te cele fundacja realizuje poprzez organizację kursów, lekcji mistrzowskich i festiwali muzycznych dla studentów, uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z całej Polski. Fundacja Pro Cello zajmuje się również przygotowywaniem koncertów będących promocją dla młodych utalentowanych wiolonczelistów, laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Równocześnie animuje różnorodne wydarzenia kulturalno-artystyczne, mające na celu pozyskiwanie środków od sponsorów oraz innych organizacji publicznych dla realizacji swoich działań statutowych.

(mal)

 

Poprzedni
Następny