Kto ma tylko warunki przyłączenia, ten pozostaje „na lodzie”
W ostatnich tygodniach 2021 r. Polska Spółka Gazownictwa Oddział w Poznaniu powiadomiła Urząd Miasta i Gminy Ostroróg, że wstrzymuje przygotowania do rozbudowy sieci gazowej w Bobulczynie. Okazuje się, że była to dopiero zapowiedź dużo surowszej „inwestycyjnej zimy”. W skali całej Polski PSG pozostawiło „na lodzie” klientów mających tylko ustalone warunki przyłączenia do sieci.
Gazociąg zdążył dotrzeć do pierwszych budynków w Bobulczynie, tuż przy granicy z gminą Wronki, o czym triumfalnie informował Urząd Miasta i Gminy Ostroróg. Zanosiło się, że gazownicy pociągną rurę dalej. Do ścisłego centrum wsi brakowało im 700 metrów. Wydawało się, że to „tylko” 700 metrów. Ostatecznie okazało się, że „aż”.
Pod koniec sierpnia 2021 r. odbyło się zebranie mieszkańców Bobulczyna z przedstawicielami PSG i gminy. Powstała lista kolejnych osób chętnych deklarujących przyłączenie do sieci gazowej. Zachęcano ich do składania wniosków, podkreślając, że PSG zależy na odbiorcach gazu, którzy będą ogrzewać nim całe domy, a nie tylko zasilać palniki w kuchniach. Wnioski o przyłączenie złożyło 30 osób. Okazało się, że to za mało, aby zaspokoić apetyt PSG. Przedstawiciele spółki oznajmili, że nie widzą uzasadnienia biznesowego przedłużania gazociągu niskiego ciśnienia w Bobulczynie. Urząd Miasta i Gminy w Ostrorogu dał światełko nadziei w smutnym komunikacie o piśmie z PSG, że budowa gazociągu jest możliwa w najbliższej przyszłości, o ile poprawi się rentowność przedsięwzięcia, np. gdy pojawią się klienci zużywający dużo więcej gazu, np. instytucje lub przedsiębiorstwa.
Niestety, już nawet ta nadzieja zgasła. W styczniu 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że na razie wstrzymuje zawieranie nowych umów na przyłącza gazowe w skali całego kraju. Powodem było tak duże zainteresowanie przyłączaniem do sieci, że wyczerpało pulę 2 miliardów złotych, którą PSG zarezerwowało na ten cel w latach 2022-2023.
Rok 2021 był rekordowy dla PSG, które w całej Polsce wydało ponad 260 tysięcy warunków przyłączenia do sieci i zawarło 135 tys. umów na realizację przyłączy. I tylko ci klienci, którzy podpisali umowy i czekają na przyłączenie, mogą być spokojni. W komunikacie prasowym spółka poinformowała, że: – „Zarząd PSG, kierownictwo grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów”.
RB
Na zdjęciu:
Gazociąg w Bobulczynie kończy się na wysokości drogi do Oporowa-Hubów. I wygląda na to, że pozostanie tak jeszcze parę lat