15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Zagospodarowanie terenu w Karminie

            Ponad 580 000 zł kosztowało zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Karminie. Dla wioski liczącej niecałe 100 mieszkańców to wielkie wydarzenie.

Kilka lat trwały starania, aby poprzez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gmina Pniewy otrzymała od Skarbu Państwa działkę w Karminie. Procedurę zainicjował pracujący wówczas w tej instytucji obecny wojewoda Michał Zieliński. Warunkiem otrzymania gruntu było przeznaczenie go na rekreację dla mieszkańców. Gmina Pniewy skorzystała w ubiegłym roku z możliwości aplikowania o środki w ramach Polskiego Ładu, dedykowane tzw. terenom popegeerowskim. Z tegoż programu na realizację zadania w Karminie rząd premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył 382 200 zł.

Po ogłoszeniu przetargu przez gminę Pniewy, okazało się, że najtańsza oferta jest o prawie 200 000 zł wyższa niż rządowe dofinansowanie. Toteż brakującą kwotę pokryto z budżetu gminy Pniewy. Ostatecznie zadanie kosztowało 581 211,86 zł. Zadanie ukończono w drugiej połowie sierpnia, a zakres prac obejmował między innymi wykonanie utwardzenia terenu o łącznej powierzchni 402 m kw., kostką betonową, dostawę i montaż elementów placu zabaw: zestawu zabawowego jednowieżowego ze zjeżdżalnią, zestawu dwuwieżowego ze zjeżdżalnią, piaskownicy, huśtawki podwójnej, karuzeli, bujaka na sprężynie. Ponadto teren wyposażono w drewniane ławki w ilości 6 szt., cztery kosze na śmieci. Na zagospodarowanej działce wykonawca postawił budynek gospodarczy o powierzchni ok. 15 m kw. oraz altanę drewnianą o powierzchni ok. 35 m kw. z czterema ławostołami. Teren został ogrodzony z gotowych elementów stalowych wraz z furtką i bramą. Ponadto ogrodzono plac zabaw. W zakres prac wchodziło również wykonanie nawierzchni bezpiecznej z piasku na placu zabaw, o powierzchni 174 m kw., wykonanie trawników dywanowych siewem z nawożeniem na obszarze o powierzchni 1070 m kw., sadzenie 42 sztuk krzewów liściastych i pięciu drzew. Do działki należało doprowadzić przyłącze wodociągowe z punktem czerpalnym, wykonać instalację elektryczną zewnętrzną tj. słup z trzema oprawami LED wraz z okablowaniem i pozostałymi elementami instalacji elektrycznej ponadto wykonano instalację elektryczną wewnątrz drewnianej altany.

W zakres zadania wchodziło również wykonanie przebudowy drogi gminnej, w zakresie wykonania chodnika o powierzchni 55 m kw. oraz zjazdu o powierzchni 20 m kw. Plac jest już gotowy. Dzieci mogą się bawić, a dorośli spędzać czas w altanie.

(sc)

Zdjęcie: Teren rekreacyjny w Karminie jest już gotowy

Poprzedni
Następny