15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Z ratusza wyciekły wrażliwe dane

„Za zaistniałą sytuację, przepraszamy!”

 
W czwartek 19 maja na stronie internetowej www.wronki.pl pojawił się niepokojący komunikat burmistrza Mirosława Wieczora. Informował o wycieku danych osobowych z wronieckiego ratusza. Na szczęście według obecnej wiedzy nie trafiły one w ręce niepowołanej osoby, która była świadoma ich wrażliwości i wartości.
 

W komunikacie czytamy: – W dniach 9-12 maja 2022 r. doszło do wykonania nieautoryzowanej kopii danych osobowych z komputera służbowego przez jednego z pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wronki. W związku z tym, że 12 maja 2022 r. pendrive z danymi został zwrócony przez osobę trzecią, jesteśmy zmuszeni uznać, że mogło nastąpić ich nieuprawnione przejęcie. Wśród dokumentów, które zostały wyprowadzone poza UMiG Wronki, znajdują się sprawy związane z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi (rozliczenia ścieków, wody, czynszów i energii elektrycznej), mieszkańcami wspólnot (rozliczenia), pisma do mieszkańców (informacje o rozliczeniach i zmianach w opłatach, wezwania do zapłaty, zwrot wadium, pisma o zwrot lokalu, aneksy do umów, przyznanie mieszkania z zasobów gminy), zestawienia lokali mieszkaniowych i umowy użyczenia boisk sportowych. Dane osobowe zawarte w wyżej wymienionych dokumentach ograniczają się wyłącznie do imion, nazwisk i adresów. Sporadycznie obejmują również numery kont bankowych i numery PESEL. O incydencie natychmiast powiadomiliśmy prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podjęliśmy również odpowiednie kroki, aby zminimalizować skutki naruszenia w postaci przeprowadzenia ponownego szkolenia z zakresu ochrony dany osobowych oraz szeregu czynności uniemożliwiających wystąpienie podobnej sytuacji w przyszłości. Nie mamy żadnych sygnałów, że wyżej wymienione dane zostały upublicznione lub jakikolwiek sposób wykorzystane przez osobę niepowołaną. Jeżeli dowiedzą się Państwo o upublicznieniu lub wykorzystaniu Państwa danych przez osobę nieuprawnioną, proszę o natychmiastowe zawiadomienie policji oraz przekazanie tej informacji do inspektorki ochrony danych osobowych UMiG Wronki, Aleksandry Cnoty-Mikołajec.

Co prawda Cnota-Mikołajec pracuje dla wronieckiego ratusza, lecz w ramach zewnętrznego zespołu ekspertów „EDUODO” z siedzibą w Rybniku, któremu gmina Wronki zleciła ochronę danych, na co pozwalają jej przepisy. Można uzyskać kontakt z panią inspektor pod numerem tel. 500-325-811 lub pocztą elektroniczną aleksandra@eduodo.pl.

Jak informuje ratusz: – Inspektor ochrony danych osobowych może również odpowiedzieć na państwa pytania dotyczące bezpieczeństwa państwa danych osobowych i praw związanych z przetwarzaniem danych osobowych w UMiG Wronki. Za zaistniałą sytuację przepraszamy!

Na sesji Rady Miasta i Gminy, w czwartek 19 maja, Wieczór dodał, że nośnik danych z wrażliwą zawartością wyniósł pracownik ratusza. Burmistrz stwierdził: – Przyznaję, że jest to dla mnie osobiście, dla nas, bardzo przykra i niezrozumiała sytuacja. Powiadomiliśmy prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dochowaliśmy procedur i w ich ramach pojawił się ten komunikat. Chcę jednak uspokoić mieszkańców, że te informacje nie trafiły w niepowołane ręce. (…) Sprawa jest rozwojowa. Będziemy na bieżąco państwa informować.

RB

Poprzedni
Następny