15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Wronki” z sukcesami wracają z mistrzostw Polski

Tańczyli polonezy, oberki, krakowiaki

 

Już po raz szesnasty leżące w sercu Mazowsza Wieliszew i powiat legionowski gościły najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich. Za nami XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich Mazur 2024. W czołówce najlepszych tancerzy w kraju zameldowali się tancerze z Wronek.

Do Wieliszewa zjechało w sobotę 13 kwietnia 131 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju. Mistrzostwa objęły rywalizację w siedmiu kategoriach wiekowych, a zmagania tancerzy w krakowiaku, polce, mazurze i oberku oceniało 25 sędziów tańców polskich.

Nieprzerwanie od wielu lat w czołówce najlepszych tancerzy w kraju jest Zespół Tańca Polskiego „Wronki”. Tegoroczne mistrzostwa potwierdziły  świetną formę naszych tancerzy. Wronki okazały się silnym ośrodkiem tanecznym w kategorii wiekowej 7 – 9 lat. Wszystkie trzy nasze pary zakwalifikowały się do ścisłego finału, by ostatecznie zdobyć: Dawid Anioł i Milana Berehova – III miejsce, Gustaw Galasiński i Maria Przybył – IV miejsce,

Leon Konieczny i Barbara Lochman – VI miejsce.

W kategorii 10 – 12 lat para Parys Mech i Zofia Judek zajęła X miejsce w półfinale, pokonując liczne pary z całej Polski. Dwie wronieckie pary w kategorii 13 – 15 lat Tobiasz Piasek i Karolina Kalemba oraz Miłosz Anioł i Gabriela Starzonej również zakwalifikowały się do półfinału.

W finale kategorii 16 – 18 lat również zobaczyć mogliśmy taneczny z Wronek. Mateusz Matuszak i Olga Piaskowska-Niszczak zajęli V miejsce, potwierdzając swój wysoki poziom pomimo niedawnej zmiany kategorii wiekowej.  „Królewska” kategoria 19 – 26 lat to również sukces pary Tomasz Dwóżnik i Nadia Matuszak. Para ta w najtrudniejszej kategorii, jak nieoficjalnie się podkreśla, zajęła wysokie IX miejsce.

Najstarsi tancerze reprezentujący Wronki, Michał Podgórski i Jagoda Michałek, po rocznej przerwie powrócili na parkiet i po raz pierwszy w swojej tanecznej karierze stanęli na podium mistrzostw Polski uzyskując tytuł II wicemistrza Polski.

Pary na turniej w Wieliszewie przygotowali instruktorzy zespołu: Hanna Galasińska, Jan Galasiński i Michał Podgórski.

Wyniki, jakie na mistrzostwach Polski osiągnął Zespół Tańca Polskiego „Wronki”, dowodzą, że nasi tancerze prezentują poziom, z którego zarówno osoby prowadzące zespół, jak i jego sympatycy, mogą być niezwykle dumni.

To oni mają bezpośredni wpływ na rozwój polskich tańców narodowych i ochronę naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jak podkreśla Hanna Galasińska, mistrzostwa w Wieliszewie to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w ruchu tańców polskich w kraju.

– Organizatorzy z roku na rok zaskakują profesjonalizmem i tym, jak wspaniale udaje im się jednoczyć wokół idei organizacji mistrzostw podmioty rządowe, samorządowe i prywatne. Impreza w Wieliszewie to przykład na to, jak doskonale można promować polską kulturę na najwyższym poziomie i to wśród szerokiego grona odbiorców – zaznacza.

Podczas gali finałowej mistrzostw Komisja Tańców Polskich PS CIOFF przyznawała nagrody rankingowe za rok 2023. I tutaj również kilka odznaczeń trafiło do Wronek. Mateusz Matuszak i Olga Piaskowska-Niszczak uzyskali tytuł I Pary Roku 2024 w kategorii wiekowej 13 – 15 lat, zaś Jan Galasiński tytuł najlepszego instruktora w tej kategorii. Z kolei Daniel Zastróżny i Amelia Góral uzyskali tytuł II Pary Roku 2024 w kategorii 16 – 18 lat.

Przyznano także odznaczenia za szczególne zasługi dla ruchu tańców polskich.

Jan Galasiński otrzymał złotą, a Hanna Galasińska srebrną odznakę Komisji Tańców Polskich.

(mal)

Foto u góry: „Wronki” prezentują poziom, z którego zarówno osoby prowadzące zespół, jak i jego sympatycy, mogą być niezwykle dumni

 

 

Do Wieliszewa zjechało w sobotę 13 kwietnia 131 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju

Poprzedni
Następny