15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Władza przeszła w damskie ręce

Przedterminowa zmiana sołtysa w Pęckowie

W październiku rezygnację złożył Jan Figlarz, sołtys Pęckowa od 2011 r. Trzeba było zwołać zebranie soleckie, żeby wybrać inną osobę. W tym celu mieszkańcy przyszli do świetlicy sołeckiej w pęckowskim dworku, wieczorem we wtorek 25 października.

Jednym z powodów rezygnacji Figlarza jest planowana przeprowadzka do innej gminy. Na zebranie przybyła wójt Irena Rakowska, przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Janasek i radny Tomasz Miga. Na liście obecności podpisało się 38 mieszkańców spośród 188 uprawnionych do głosowania. Tym samym udało się zgromadzić 1/5 uprawnionych, co według statutu sołectwa jest niezbędne do przeprowadzania wyborów sołtysa.

Skutecznie zgłoszono z sali dwie kandydatury. Po zliczeniu kartek z tajnego głosowania okazało się, że Beata Szczepaniak uzyskała 20 głosów, a Stefan Górniak – 18. Irena Rakowska skomentowała: – Zwyczajem wsi Pęckowo są dwa głosy różnicy.

Zaraz po ogłoszeniu wyników nowa sołtys Beata Szczepaniak powiedziała: – Dziękuję za wszystkie głosy i zaufanie. Wiadomo, że nikomu nie dogodzi się w stu procentach, ale będę się starać wszystkich mieszkańców pogodzić.

– Bardzo gratuluję pani Beacie. Myślę, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Mam nadzieję, że będzie miała więcej szczęścia, czasu i energii, żeby pokierować wioską w tych trudnych czasach – powiedział Jan Figlarz. Potem przyszedł czas na serię podziękowań, z kwiatami i życzeniami.

Korzystając z obecności Ireny Rakowskiej, mieszkańcy zgłaszali lokalne problemy do rozwiązania i zapytali, czy gmina zajmie się dystrybucją węgla po gwarantowanej przez rząd cenie do 2000 zł za tonę. Wójt odpowiedziała twierdząco, choć gmina nie prowadzi przedsiębiorstwa komunalnego, które mogłoby wykonać taką akcję. Po rozmowach dwóch przedsiębiorców z terenu gminy wstępnie wyraziło zgodę, aby zastąpić gminę w tym zadaniu. Wciąż jednak brakuje aktów wykonawczych, które pozwoliłyby gminom legalnie rozpocząć dystrybucję węgla.

RB

Na zdjęciu u góry: Z różnicą dwóch głosów sołtysem Pęckowa została wybrana Beata Szczepaniak (w niebieskim swetrze)

 

Na zebraniu udało się zebrać wymaganą 1/5 uprawnionych, żeby dokonać wyboru sołtysa. Nikt nie zmarnował głosu. Spośród 38 głosów wszystkie były ważne

Poprzedni
Następny