15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W tym roku nie będzie Dni Szamotuł

W czerwcu zawita do Szamotuł kolejna edycja UFO 

W tym roku nie będziemy świętować Dni Szamotuł na które nie przewidziano funduszy w budżecie gminnym. Ale nawiązywać będzie do nich kolejna edycja Ulicznego Festiwalu Osobliwości.

Zawita on do grodu Górków w niedzielę 5 czerwca. Tym razem areną spotkań z artystami z różnych dziedzin sztuki stanie się nie szamotulski rynek, lecz Park Zamkowy i sąsiadujący z nim kompleks muzealny.

Podczas festiwalu zabytkowa przestrzeń miasta zapełni się niezwykłymi postaciami, wśród których prym wiodły będą żywe rzeźby w niebanalnych kreacjach. Jako statuy zaprezentują się goście z różnych krajów. Festiwalowe gwiazdy zaproszą przechodniów do magicznego świata wyobraźni. Opowiadać będą różne historie, odtwarzając zaskakujące sytuacje, poprzez które przyciągać będą uwagę, zadziwiać kunsztem kostiumów, ruchów, pomysłowością, ekspresją, emocjami i umiejętnościami nieruchomego zastygania.

Dla aktorów, performerów, przedstawicieli fire show, muzyków, akrobatów, głównymi środkami przekazu są nie słowa, lecz mimika, ruchy ciała, subtelne gesty, intrygujące, skupione spojrzenia, uśmiechy skrywane pod makijażem. Artyści potrafią także doskonale przemawiać do publiczności poprzez ciszę. Emanują humorem, niebywałą energią, charyzmą. Niekiedy skłaniają do refleksji, prowokują do rozmyślań nad życiem. W czasie, kiedy świat wiruje z ultra szybkością, pomagają nam zatrzymać się, spojrzeć w głąb siebie, by tam szukać sensu, piękna i cennych skarbów.

Ikony popkultury biorące udział w festiwalu, prezentowane w jego trakcie przedstawienia, to historie o relacjach między ludźmi, ich pragnieniach, wzlotach i upadkach, o tym co czują i przeżywają we wnętrzu swych dusz i serc.

– Chcemy, aby wiele żywych rzeźb nawiązywało do przyrody, natury, Matki Ziemi oraz historii – zaznacza Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, za sprawą którego UFO stało się cyklicznym przedsięwzięciem w stolicy powiatu, coraz bardziej rozwijającym artystyczne skrzydła.

W ramach każdego UFO odbywa się plebiscyt publiczności w formie konkursu, by widzowie mogli zagłosować na ulubioną żywą rzeźbę. Plebiscyt jest rozstrzygany wieczorem, pod koniec imprezy. Następnie ogłaszany jest zwycięzca, a wśród publiczności losowane są nagrody.

Tania Met z Hiszpanii podczas występu na Festiwalu Ulicznych Osobliwości w Szamotułach w 2019 roku wcieliła się w postać aktywistki. Jej wykrzyczane „no!” było symboliczne wobec różnych złych zjawisk na świecie. Dzisiaj wszyscy krzyczymy „no!” przeciwko wojnie i barbarzyństwu, jakich dopuszczają się wojska rosyjskie wobec Ukrainy. Na tegorocznej edycji UFO pojawi się mąż Tanii – Aaron, który kilka lat temu doskonale odegrał postać siłacza Badurskiego z Szamotuł. W tym roku także przedstawi postać związaną z historią Szamotuł. Szczegóły już wkrótce – informuje Piotr Michalak.

Grafika Ulicznego Festiwalu Osobliwości co roku przybiera inny kolor. Nadchodzącą imprezę zdominuje biel, symbolizująca pokój. Dla wszystkich krajów europejskich i nie tylko, nabrał on szczególnej wartości w obliczu inwazji na Ukrainę, walczącej bohatersko o swą wolność. Wraz z symbolami i przesłaniami dotyczącymi pokoju, pojawi się również motyw gołębia, utożsamiany z dobrocią, łagodnością, przyjaźnią, które wyzwalają w ludziach to, co najlepsze oddalając nas od świata militarnej przemocy i ekspansji.

4 czerwca w sobotę poprzedzającą wydarzenie związane z UFO, odbędzie się w Szamotułach, zorganizowana przez ośrodek kultury

impreza z okazji Dnia Dziecka.

ika

Poprzedni
Następny