15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W Kaźmierzu świętowano Dzień Strażaka

Nie tylko gaszą pożary

– Gromadzi nas dzisiaj wdzięczność za waszą pracę, za pasję z jaką wykonujecie swoje zadania. Z całego serca dziękuję wam za tę gotowość do niesienia pomocy drugiemu, bo na tym osadza się praca każdego strażaka. A spoczywa na was coraz więcej zadań – mówił minister Krzysztof Paszyk do strażaków zebranych w minioną sobotę w Kaźmierzu. Druhowie z naszego powiatu obchodzili uroczyście Dzień Strażaka.

 

Obchody rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji strażaków – tych na służbie i tych zmarłych – przez ks. Tomasza Rena i ks. Krzysztofa Musiała w kaźmierskim kościele. Po mszy druhowie i ich goście, z orkiestrą dętą z Rychwała na czele, przeszli barwnym pochodem ulicami Kaźmierza na boisko przy ul. Gimnazjalnej.

Strażacy nie tylko gaszą pożary

Stanęliśmy tu, na gościnnej ziemi kaźmierskiej, aby wspólnie świętować dzień świętego Floriana, patrona strażaków, oraz uroczyste włączenie OSP Bytyń do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – witał wszystkich Ireneusz Pers, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

Do niedawna straż pożarna kojarzona była tylko z pożarami, ale obecnie walka z nimi to tylko 20 procent naszej codziennej działalności – zaznaczał.

Jak wynika ze statystyk, w roku 2023 w powiecie szamotulskim jednostki straży interweniowały blisko 1900 razy, z czego 250 razy wyjeżdżały do gaszenie pożarów. Pozostałe interwencje to tzw. miejscowe zagrożenia, głównie wypadki drogowe. Ireneusz Pers zwracał uwagę, że postęp cywilizacyjny stwarza wiele zagrożeń do walki z którymi potrzebni są odpowiednio wyszkoleni ludzie, wyposażeni w odpowiedni sprzęt.

Na przestrzeni wieków zmieniały się struktura, organizacja i metody działania straży pożarnych, ale nie zmienił się główny cel jej istnienia – walka z żywiołami i pomoc wszystkim tym, których życie i zdrowie jest zagrożone – mówił komendant o istocie pracy ratowników w strażackich mundurach. – W tym miejscu należy podkreślić ogromną rolę ochotniczych straży pożarnych, które stanowią bardzo ważne ogniwo w systemie ratowniczym. Dzięki systematycznej wymianie samochodów pożarniczych, sprzętu oraz podnoszeniu kwalifikacji, podnosimy poziom szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

Miliony na sprzęt

Komendant Pers wskazywał na wagę przychylności dla strażaków władz państwowych i samorządowych. To dzięki niej szamotulska PSP wzbogaciła się ostatnio w dwa nowoczesne pojazdy: drabinę oraz średni samochód bojowy o łącznej wartości 5,2 mln zł, a OSP Otorowo w średni samochód ratowniczo-gaśniczy za ponad 1,2 mln zł. Do tego dochodzi cała masa drobniejszego sprzętu i wyposażenia.

Szczególnie ciepło komendant powiatowy zwrócił się do strażaków-ochotników: – Druhom ochotnikom bardzo dziękuję za ich bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, służbę, która wymaga od was wielkiego zaangażowania i poświęcenia własnego wolnego czasu. Szczególnie gratulacje chciałbym złożyć druhom i druhnom OSP Bytyń, którym dzisiaj oficjalnie wręczymy decyzję komendanta głównego o włączeniu do KSRG jako drugiej jednostce w gminie Kaźmierz oraz dwunastej w powiecie szamotulskim.

– Gromadzi nas dzisiaj wdzięczność za waszą pracę, za pasję z jaką wykonujecie swoje zadania. Z całego serca dziękuję wam za tę gotowość do niesienia pomocy drugiemu, bo na tym osadza się praca każdego strażaka. A spoczywa na was coraz więcej zadań – stwierdzał Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. Zapewnił o determinacji rządu w docenieniu zarówno strażaków-ochotników, jak i funkcjonariuszy PSP. Szczególnie gratulował druhom z OSP Bytyń.

W związku z przepięknym jubileuszem stulecia funkcjonowania jednostki, ale i dołączenia do jednostek uczestniczących w KSRG, trzymam kciuki, żebyście w tej roli jak najlepiej wypadli – zapewniał minister.

„Służycie Bogu na chwałę”

Senator Jan Filip Libicki wskazywał z kolei na rolę strażaków w obecnych, niespokojnych w naszej części Europy, czasach.

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że we współczesnej wojnie broni nas nie tylko wojsko, ale całe państwo. I jeśli myślimy o tym, że całe państwo nas broni, to moja myśl w pierwszym rzędzie kieruje się do strażaków, zwłaszcza ochotników, i jestem przekonany o tym – jeżeli widzimy czasem zdjęcia z Ukrainy, z jakiegoś bombardowania – że pierwszymi, niosącymi ludziom pomoc, są tamtejsi strażacy. I wtedy zastanawiamy się, czy gdyby u nas coś takiego się wydarzyło, czy byłoby tak samo. Ja jestem przekonany, że byłoby tak samo – mówił senator.

Służycie Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – zwracał się do strażaków wójt gminy Kaźmierz, Zenon Gałka. – A wasz patron, święty Florian, czuwa nad wami byście w swej chwalebnej działalności znajdowali odwagę, i zapał, i wytrwałość, byście po każdym wyjeździe wracali do remizy w takim samym składzie. My ze swej strony, władze gminy i powiatu, czynimy wszystko, co w naszych możliwościach, by zapewnić wam odpowiedni sprzęt, odzież, ubezpieczenie, szkolenia, strażnice z wozami bojowymi. Doceniamy wasz ogromny wysiłek, ofiarność i gotowość do niesienia pomocy ludziom w potrzebie – podkreślał wójt.

Za zasługi medale

Powiatowe obchody Dnia Strażaka to dobry moment na uhonorowanie szczególnie zasłużonych. W Kaźmierzu sypnęło odznaczeniami i awansami. Krzysztof Jopp z OSP Szamotuły, Jan Kubacki i Edward Andrzejewski, obaj z OSP Brodziszewo, uhonorowani zostali przez Zarząd Główny Związku OSP RP  odznakami Złoty Znak Związku. Odznakę Semper Vigilant odebrał Stanisław Kaczmarek z OSP Brodziszewo. Z kolei Łukasz Wiernicki odznaczony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Awanse na wyższe stopnie służbowe w Państwowej Straży Pożarnej otrzymali: Daniel Wachnik, Sebastian Groś, Jakub Łyko, Piotr Zabiszak, Marek Greczka, Łukasz Kawka, Rafał Roszyk, Dagmara Stolaś, Maciej Rybarczyk i Dawid Turowski.

Ostatnim akcentem sobotnich uroczystości w Kaźmierzu było wręczenie strażakom z OSP Bytyń decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu z dniem 1 maja jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. A po apelu przyszedł czas na strażacki piknik.

(mal)

 

Więcej zdjęć:

 

Foto: Strażacy i ich sympatycy przemaszerowali ulicami Kaźmierza z kościoła na boisko przy ul. Gimnazjalnej

Poprzedni
Następny