15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Uwaga na piestrzenice!

Ruszył wiosenny sezon grzybowy

Powraca temat dotyczycący pojawiania się w naszych lasach pierwszych grzybów. Internauci umieszczają zdjęcia swoich zbiorów, pojawiają się różne komentarze, trwa wymiana informacji gdzie i kiedy ich dokonano.

Grzyby są organizmami, które pojawiają w określonej porze roku i kojarzone są główne z jesienią, ich „owocowanie” jest związane  z temperaturą i oczywiście wilgotnością ściółki. Są to warunki konieczne aby z grzybni zawiązywały się owocniki zwane popularnie „grzybami”.

Tak naprawdę grzyby owocują przez cały rok. Ale najczęściej ożywienie następuje w okresie wiosennym kwiecień-maj. Rzeczywiście wtedy pojawiają się w naszych ogródkach przydomowych grzyby, które budzą zainteresowanie bo mają nietypową budowę, nie posiadają charakterystycznego dla popularnych gatunków grzybów kapelusza. Zamiast tego posiadają tzw. główkę, która osiąga wysokość do 10 centymetrów oraz średnicę 7 centymetrów. Pod kapeluszem nie znajdziemy rurek lub blaszek, natomiast po przekrojeniu zobaczymy, że wnętrze grzyba jest puste – są to jadalne smardze. Należy jednak pamiętać, że to grzyby, które objęte są częściową ochroną co oznacza, że możemy je zbierać tylko na przydomowych działkach, nie można ich pozyskiwać ze stanu naturalnego. Warto wiedzieć, że wiosną pojawia się również trujący grzyb, którego można pomylić ze smardzem. Jest to piestrzenica kasztanowata posiadająca główkę i pusty trzon jest ona gatunkiem silnie trującym. Pod żadnym pozorem nie należy jej zbierać.

Nie są to oczywiście jedyne grzyby, które możemy spotkać. Popularnym grzybem, który rośnie w lasach od kwietnia do września, jest boczniak topolowy. W okresie wiosennym można znaleźć m.in. pieczarkę łąkową, łuskwiaka zmiennego czy okazy borowików ceglastoporych, gaśnicę wiosenną, żółciaka siarkowego, żagwiaka łuskowatego.

Tak więc przygodę ze zbieraniem grzybów można rozpocząć już wiosną, ale jeżeli pojawiają się wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy też jadalne, można skorzystać z porady grzybowej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Porady takie są bezpłatne. Specjaliści przeglądają dostarczone grzyby i dokonują oceny gatunkowej owocnika.

 

Wiesława Kostuj

WSSE w Poznaniu

 

 

Foto: Zestawienie smardza jadalnego z trującą piestrzenicą  kasztanowatą

Poprzedni
Następny