15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Uczniowie z Chełmna zaproszeni nad Maltę

Mentor wielu olimpijczyków

W ostatnich dniach roku szkolnego, zasłużony dla polskiego kajakarstwa trener i działacz, a wcześniej zawodnik, Ireneusz Pracharczyk był gościem uczniów Szkoły Podstawowej w Chełmnie. Być może niewielu mieszkańców gminy Pniewy wie, że wielokrotny mistrz Polski w kajakarstwie mieszka w domu z widokiem na… szkołę w Chełmnie.

W ostatnich dniach roku szkolnego, zasłużony dla polskiego kajakarstwa trener i działacz, a wcześniej zawodnik, Ireneusz Pracharczyk był gościem uczniów Szkoły Podstawowej w Chełmnie. Być może niewielu mieszkańców gminy Pniewy wie, że wielokrotny mistrz Polski w kajakarstwie mieszka w domu z widokiem na… szkołę w Chełmnie.

Jak mówi Ireneusz Pracharczyk: „wszystko musi mieć miejsce, żeby mogło się zadziać coś ważnego, coś szczególnego”. – Za takie wydarzenie uważam spotkanie z wyjątkowym gościem, panem Ireneuszem Pracharczykiem: zawodnikiem, trenerem sekcji kanadyjkowej Posnanii, działaczem sportowym, przedsiębiorcą, prezesem Wielkopolskiego Związku Kajakowego, a przede wszystkim człowiekiem z pasją i zamiłowaniem do tego, co robi w życiu – mówi Ewa Roszyk ze Szkoły Podstawowej w Chełmnie.

Jako zawodnik był wielokrotnym mistrzem Polski w kajakarstwie. Pierwszy tytuł mistrzowski w kanadyjkach w konkurencji C-1 seniorów, wywalczył w 1976 roku w Rybniku. Zdobywał tytuły i medale podczas mistrzostw świata i mistrzostw Europy mastersów w C-1, C-2, C-4 i smoczych łodziach. Jako trener klasy mistrzowskiej wykształcił wielu olimpijczyków, którzy posiadają tytuły profesora, doktora, magistra i inżyniera. Wiele razy odznaczony i wyróżniony nagrodami przez ministra sportu, polskich premierów, wojewodę wielkopolskiego, marszałka województwa wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. – Te i wiele innych ciekawych faktów z życia Ireneusza Pracharczyka poznali uczniowie klasy siódmej i ósmej. Nasz gość przekazał młodzieży wiele cennych wskazówek i mądrych rad. Gość zachęcał młodych do robienia w życiu rzeczy, które kochają, a co najważniejsze, aby robili to dobrze. Przed młodymi czas wyborów życiowych, a więc szczególny czas. Oby to spotkanie pomogło im znaleźć swoją drogę na przyszłość – mówi Ewa Roszyk.

Spotkanie w szkole w Chełmnie wzbogacone zostało wywiadem przygotowanym dla programu TVP „Sportowe Kariery”, przedstawiającym sylwetki i drogi sportowe znanych wielkopolskich sportowców. – Ponadto uczennice klasy ósmej przygotowały, a następnie przeprowadziły nasz prywatny wywiad ze znakomitym gościem. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jakimi językami włada Ireneusz Pracharczyk, jakie kraje odwiedził przy okazji zawodów sportowych, czy chociażby jaka wiąże się anegdota z jego największą sportową kontuzją? Dodatkowo na własne oczy mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć sprzęt, jakim posługuje się kajakarz, a konkretnie kanadyjkarz. Nasz gość otrzymał od nas podziękowania oraz kwiaty, sam obdarował nas pamiątkowymi upominkami. Otrzymaliśmy również zaproszenie nad Maltę, bo tam wszystko się zaczęło. Cieszymy się, że gościliśmy Ireneusza Pracharczyka w Szkole Podstawowej w Chełmnie. Jest on częścią naszej społeczności i z tego powodu jesteśmy niezmiernie dumni – przekazała Ewa Roszyk.

(sc)

Zdjęcie: Uczniowie szkoły w Chełmnie żywo byli zainteresowani opowieściami znanego trenera

 

Poprzedni
Następny