15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Uczniowie nie chcieli wychodzić!

Prawie 200 tys. złotych dotacji na pracownię interaktywną

Urząd Miasta Obrzycko zdobył dotację na utworzenie pracowni aktywnego korzystania z technologii. Początkowo organizatorzy konkursu grantowego „Mini Pakt – gminne pracownie komputerowe” dali tak niewiele czasu pomiędzy potwierdzeniem przyjęcia wniosku a terminem realizacji, że były poważne obawy, czy to się powiedzie. Na szczęście udało się i w środę 17 kwietnia pracownia miała swój dzień otwarty. Uczniowie, którzy przyszli w ramach lekcji informatyki, nie chcieli stamtąd wyjść.

Fundusze na konkurs „Mini Pakt” pochodzą z Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa 2014-2020” finansowanego z funduszy europejskich uruchomionych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Celami konkursu są poprawa kompetencji cyfrowych wśród uczniów i dorosłych, poprzez ułatwienie kontaktu z nowoczesnymi technologiami, ich kreatywne wykorzystanie, a także wsparcie uczniów, nauczycieli i dorosłych w przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa mającym negatywny wpływ na edukację.

Gmina zamówiła wyposażenie dla siedemnastu stanowisk plus stanowisko komputera zarządzającego pracownią, włącznie z niezbędnym oprogramowaniem graficznym i multimedialnym. W specyfikacji zamówienia znalazło się m.in. 18 laptopów (z mocą obliczeniową pozwalającymi np. na efektywną obróbkę filmów) z bezprzewodowymi myszkami i piórkami do wirtualnego rysowania, dwa komputery do obsługi programów wirtualnej rzeczywistości, dwa tablety do grafiki, dwie dotykowe tablice interaktywne, dwa projektory krótkoogniskowe z uchwytami ściennymi, dwa ekrany studyjne, dwa zestawy mikrofonów, trzy kamery do prowadzenia transmisji na żywo, aparat fotograficzny Nikon, 18 gogli do obserwowania wirtualnej rzeczywistości i jeden zestaw mini-studia filmowego green screen (w tym zielony ekran, dwie żarówki z płynną regulacją mocy i barwy światła w zakresie 3600-5200 K, dwa statywy studyjne i dwie parasolki studyjne odbijające światło).

Dostawcą sprzętu została firma Zoneo Oleksiewicz SKA z Kutna, wystawiając miastu rachunek na 199 515,84 zł brutto, a więc blisko maksymalnej wartości dotacji 200 tys. zł. W postępowaniu ofertę z niższą ceną (159 900 zł) spośród trzech zaproponowała firma „Vision” z Warszawy, jednak nie otrzymała żadnych punktów za warunki gwarancji, tym samym lądując na trzecim miejscu. Pierwotnie w zamówienia zapisano karkołomne 10 dni na realizację. Specyfikacja jego warunków została opublikowana 21 listopada 2023 r., a tymczasem rozliczenie projektu miało nastąpić do 15 grudnia 2023 r. Na szczęście termin przesunięto do 31 grudnia.

Pracownia działa pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Obrzycku. Mieści się w tym samym budynku co biblioteka, na pierwszym piętrze. Urząd Miasta dorzucił pieniądze na umeblowanie i wyposażenie nieobjęte konkursem. Podczas dnia otwartego pracownię odwiedziło około 50 osób. Byli to głównie uczniowie Szkoły Podstawowej w ramach lekcji informatyki. Gdy mijał czas wizyty, nie chcieli wychodzić.

Pierwsze godziny działania pokazały zalety i wady pracowni. Wiadomo, że stabilność komunikacji poprzez wi-fi wymaga usprawnienia, a gogle VR „zżerają” prąd w akumulatorach w bardzo szybkim tempie. Najwyżej po 2 godzinach pracy wymagają już doładowania. Odkrywanie wszystkich możliwości nowego sprzętu jeszcze potrwa, a są spore. Możliwe, że uda się testowo uruchomić internetową „Telewizję Obrzycko”.

RB

 

Foto u góry: Seans w goglach wyświetlających wirtualną rzeczywistość pozostawia niezapomniane wrażenia. Dla części uczniów nie była to już pierwsza próba

 

Dotacja na wyposażenie pracowni sięgnęła blisko maksymalnych 200 tys. zł. O umeblowanie zadbał Urząd Miasta Obrzycko

 

Środa 17 kwietnia, godz. 14:00. Część klasy Vb właśnie skończyła wizytę w nowej pracowni. Z pewnością przyjdą tu jeszcze nie raz

Poprzedni
Następny