15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tym razem dla Natalki, Tymka i Janka

To była już trzecia edycja Motyliady

 To już trzecia edycja Motyliady, imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Motyl” Integracja Międzypokoleniowa w Cerekwicy oraz Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie. W tym roku akcja charytatywna odbyła się na dziedzińcu pamiątkowskiej szkoły w sobotę 15 czerwca, pod hasłem III Motyliada – Festiwal Motyli „Wszystkie Dzieci Nasze Są…”

Stowarzyszenia „Motyl” Integracja Międzypokoleniowa z Cerekwicy nie ograniczają granice administracyjne. Dlatego w tym roku zbierano środki na rehabilitację dla Natalki, Tymka i Janka – dzieci, które mieszkają zarówno na terenie gminy Szamotuły jak i gminy Rokietnica. Trzecia edycja Motyliady odbyła się pod patronatem starosty szamotulskiego Beaty Hanyżak, burmistrza Szamotuł Piotra Michalaka, wójta Rokietnicy Bartosza Derecha oraz Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Motyliada ruszyła punktualnie o godzinie 14.00. Zgromadzeni mogli zobaczyć występy przygotowane przez dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych i klas I-III szkoły w Pamiątkowie, pokaz grupy dzieci z przedszkola „Zaczarowana Łąka” z Cerekwicy przygotowany przez Annę Talarowską oraz Zumba Kids z Z-Dance z niezastąpioną Magdą Andrzejewską. Z ciekawym układem choreograficznym wystąpiły również dziewczęta z zespołu „Prestige” działającego przy szamotulskiej „Dwójce”, a następnie barwny i efektowny pokaz przedstawiły mażoretki z „Mirażu” z Wronek.

Nieco po godzinie 15.00 na scenie pojawili się przedstawiciele KRAV MAGA Poznań Robert Kaźmierczak i zaprezentowali niezwykle ciekawe i skuteczne metody samoobrony. Po pokazie można było wziąć udział w warsztatach samoobrony kierowanych przede wszystkim do kobiet. Gościem tegorocznej Motyliady był MUKS Spartan Rokietnica Taekwondo Olimpijskie. Grupa dzieci w różnym wieku, wraz ze swoją trenerką, zaprezentowała techniki walki i pokazała, ile radości można czerpać z uprawiania sportu. Zainteresowane osoby mogły wziąć udział w meczu piłki siatkowej.

Jak co roku mogliśmy liczyć na druhny i druhów z OSP. Dorosła część OSP oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Przecławia i Pamiątkowa wspólnie zaprezentowały metody udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzili oni również warsztaty o tej samej tematyce oraz fachowo zadbali o bezpieczeństwo podczas trwania imprezy.

Ale to był dopiero początek imprezy! Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających masę atrakcji, szczególnie tych dotyczących profilaktyki zdrowotnej. Odbyły bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne dla dorosłych oraz warsztaty z ergonomii dotyczące unikania bólów kręgosłupa przeprowadzone przez Centrum Medyczne NovaReh z Mrowina. Fizjoterapeutka uroginekologiczna uczyła profilaktyki nietrzymania moczu u kobiet. Swoje stoisko miała Fundacja OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza, której wolontariuszki zachęcały kobiety do systematycznego samobadania, a dla chętnych przeprowadzały odpowiedni instruktaż. Szpital Powiatowy w Szamotułach umożliwił z kolei każdej chętnej osobie pomiar poziomu cukru oraz badanie ciśnienia krwi.

Podczas festynu swoje stoiska mieli Gabinet Wspierający Rozwój oraz Tomasz Zając, który jest certyfikowanym praktykiem metody Tomatisa oraz pedagogiem specjalnym zajmującym się edukacją i rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami. Wszyscy chętni mogli porozmawiać z Pauliną Kaczmarek, która jest neurologopedą  i w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim stymulacją rozwoju intelektualnego, językowego, poznawczego i emocjonalnego u dzieci. Motyliadę wspierało również Centrum Edukacyjne Smart Academy Teddy Eddie z Rokietnicy.

Niewątpliwą atrakcją był pokaz pracy psa specjalnego z Zakładu Karnego we Wronkach. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali pracę teriera Nako oraz jego współpracę z przewodnikiem, natomiast policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach przygotowali dla dzieci tor przeszkód z nagrodami. Wszyscy chętni mogli wykonać wyjątkowe zdjęcie na tle motyla i wpisać się do księgi pamiątkowej.

Nie mogło oczywiście zabraknąć podstawowych festynowych atrakcji dla najmłodszych uczestników. Były więc i dmuchańce, i popcorn, i wata cukrowa, oprowadzenie na kucyku, malowanie na folii, tatuaże natryskowe, zaplatanie kolorowych warkoczyków czy malowanie twarzy przygotowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Klub Seniora ze Słopanowa przygotował warsztaty, a w tłumie gości przechadzały się wielkie maskotki: Słoń Elmer, Panda i Miś Ryś, z którymi można było zrobić sobie zdjęcie.

W kawiarence oraz w szkolnej stołówce na wszystkich spragnionych czekały ciasta, gofry i pizza przygotowane przez radę rodziców i kucharki
z pamiątkowskiej szkoły. Pizza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że nie każdy zdążył jej spróbować i wiele osób musiało obejść się smakiem. Panie już teraz zapowiedziały, że w przyszłym roku przygotują więcej ciasta. Swoje kulinarne specjały przygotowały również panie z kół gospodyń wiejskich w Przecławiu i w Lulinku. Przygotowane przez nie różnorodne ciasta mogły zaspokoić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rehabilitację Natalki, Tymka i Janka.  W tym roku udało się zebrać ponad 11 tysięcy złotych.

Pod koniec trwania imprezy odbyło się losowanie nagród głównych. Dzięki zaangażowaniu wielu osób na szczęśliwców czekały cenne nagrody, m.in. vouchery na ciasto, przejazd z kierowcą samochodem klasykiem oraz voucher na weekendowy pobyt w wybranym hotelu (nad morzem albo w górach) o wartości 600 zł.

Organizację Motyliady wspierali: Akademia Jeździecka Baborówko, A.T. ANIMACJE TANIEC, Balony z helem Cerekwica, Born in Fire, CUK Ubezpieczenia Jacek Słaboszewski, Dmuchana Radocha, Electrobyte Serwis Elektroniki, Elita Classic Rokietnica, Fotobudka Editt, Fundacja OmeaLife, Gabinet neurologopedyczny Paulina Kaczmarek, Gabinet Wspierający Rozwój Tomasz Zając, Ines Jewellery, Juupi!, Klub Seniora ze Słopanowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Zgrany Przecław”, Koło Gospodyń Wiejskich w Lulinku, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach, Krav Maga Poznań Robert Kaźmierczak, Mażoretki MIRAŻ Wronki, Mobilna ManiFaktura Joanna Wołek, MSM technic Kiekrz, MUKS Spartan Rokietnica Taekwondo Olimpijskie, NovaReh Centrum Medyczne, OSP Pamiątkowo, OSP Przecław, Powiat Obornicki – Michał Cieciora, Powiat Poznański, Salon fryzjerski Kitka, Salon kosmetyczny Latika, Bank Spółdzielczy Duszniki, Sklep Zoologiczny Spa dla psa Psi fryzjer JOY-Kiekrz, Smart Academy Centrum Edukacyjne, SP ZOZ w Szamotułach, Studio Dostępności, Top Farms Wielkopolska Sp. z o.o., UKS 2 PRESTIGE TEAM Szamotuły, Zakład Karny we Wronkach, Z-DANCE Magdalena Andrzejewska oraz wiele innych osób o wielkich sercach.

– Specjalne podziękowania należą się także dyrektor Alinie Jankowskiej, pracownikom szkoły, „Wielkoduchom” ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczennicom i uczniom Szkoły Podstawowej w Pamiątkowie, których pomoc była nieoceniona. To dzięki wam udało nam się zorganizować tegoroczną Motyliadę. Cieszymy się, że tak wiele osób prywatnych, firm i instytucji, zarówno z gminy Szamotuły, jak i gminy Rokietnica, wsparło nas w organizacji trzeciej edycji Motyliady. Dziękujemy wam bardzo i do zobaczenia za rok! – podsumowuje festyn Karolina Kraczkowska z cerekwickiego Stowarzyszenia „Motyl”.

Foto: Nigdy nie jest za wcześnie na naukę udzielania pierwszej pomocy

Jutro więcej zdjęć

Poprzedni
Następny