15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tworzyła historię miasta

Nie żyje najstarsza pniewianka

         Siedemnaście dni po swoich 105 urodzinach, 23 stycznia odeszła do Pana s. Genowefa Zaworska – najstarsza pniewianka i najstarsza na świecie urszulanka Serca Jezusa Konającego. Przez lata tworzyła historię Pniew.

Dzień jej urodzin jest jedną z najważniejszych dat w historii miasta. Urodziła się 6 stycznia 1919 roku w Krzykosach k/Środy Wielkopolskiej. W tym samym dniu oddział pniewskich powstańców wielkopolskich, po mszy świętej w kościele parafialnym, wyruszył na front. Przyszła na świat jako dziesiąte dziecko swoich rodziców. Po niej urodziło się jeszcze troje rodzeństwa. Do dziś, w Krakowie żyje o trzy lata młodsza siostra.

W 1949 roku s. Genowefa Zaworska przyjechała do Pniew, z zamiarem wstąpienia do zakonu sióstr urszulanek. Po sześciu latach złożyła śluby wieczyste. Większość zakonnego życia spędziła w Pniewach. W latach 1959-63 służyła w Miłkowie w ówczesnym województwie kieleckim, a w latach 1966-80 pracowała w Sokolnikach, Łagowie i w Poznaniu. Od 1980 roku przebywała nieprzerwanie w Pniewach. Niemal podczas każdego ze spotkań urodzinowych – a przyjmowała przedstawicieli władz samorządowych od 2014 roku (od 95 urodzin) – wspominano 18-letni okres służby s. Genowefy na probostwie parafii św. Wawrzyńca, kiedy proboszczem był ks. kanonik Marian Maciejewski. Bez wątpienia s. Genowefa należała do grona najbliższych współpracowników zasłużonego dla ziemi pniewskiej kapłana. Mimo upływu lat, s. Genowefa corocznie, ze szczegółami przytaczała swoje wspomnienia, imponując przy tym pamięcią o ludziach, których wówczas spotykała. Wspomnienie o ks. Marianie Maciejewskim zapisała między innymi na kartach książki, poświęconej ówczesnemu patronowi byłego gimnazjum w Pniewach.

Siostra Genowefa Zaworska przez ostatnie sześć lat dzierżyła miano najstarszej pniewianki. W ostatnich latach była też najstarszą urszulanką Serca Jezusa Konającego, a siostry obecne są w czternastu krajach, na pięciu kontynentach.

Najstarszą mieszkanką gminy Pniewy jest obecnie Anna Pietrzak z ul. Młyńskiej, która 30 czerwca ubiegłego roku obchodziła 100 urodziny. O pięć dni młodsza jest Marianna Ratajczak. Zofia Talarowska będzie świętowała w tym roku 99 urodziny.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: S. Genowefa Zaworska

Poprzedni
Następny