15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

To pijany Ukrainiec potrącił śmiertelnie dwóch 14-latków

Ogromna tragedia na drogach powiatu

W niedzielne popołudnie 11 czerwca na drodze pomiędzy Pamiątkowem a Baborowem pijany obywatel Ukrainy potrącił śmiertelnie siedzącego na poboczu 14-letniego Maksyma. I nie jest to pierwszy wypadek śmiertelny spowodowany na drogach naszego powiatu przez nietrzeźwego kierowcę zza wschodniej granicy. 11 października 2021 r. w Szamotułach na ul. Sportowej inny pijany Ukrainiec wjechał samochodem na przechodzące przez przejście dla pieszych starsze małżeństwo. Zginął wówczas na miejscu 73-letni mężczyzna.

Do niedzielnej tragedii doszło około godz. 15.30. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 40-letni obywatel Ukrainy, mieszkaniec gminy Szamotuły, który kierował samochodem marki Volkswagen Passat, najechał na tył samochodu marki fiat seicento, który zwolnił, aby ominąć jadącą rowerzystkę z dzieckiem. W wyniku uderzenia, fiat seicento przemieścił się i uderzył w jadącego z przeciwnego kierunku opla corsę. Kierujący passatem zjechał natomiast na pobocze, gdzie wpadł na siedzących tam dwóch czternastolatków (obywateli  Ukrainy) oraz leżące obok nich rowery. Jeden z rowerów uderzył w przejeżdżającą rowerzystkę, która wcześniej jechała przed fiatem seicento. Kobiecie, ani dziecku, które przewoziła w foteliku, na szczęście nic się nie stało. To wręcz cud, jak mówią policjanci. Bez szwanku wyszedł z wypadku jego sprawca.

Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora ustalali przebieg oraz okoliczności zdarzenia. Prace trwały około 5 godzin.

Areszt dla sprawcy

– W całym zdarzeniu uczestniczyło w sumie dziewięć osób, z czego pięć   poszkodowanych pogotowie ratunkowe przetransportowało do szpitala. Byli to dwaj czternastolatkowie oraz trzy osoby w wieku 16 – 19 lat, które podróżowały fiatem seicento. Niestety, jeden z czternastolatków zmarł, a stan drugiego z nich jest krytyczny. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli mieszkańcami Szamotuł i okolic – wyjaśnia aspirant Sandra Chuda, oficer prasowy szamotulskiej komendy policji.

I dodaje: – Policjanci na miejscu wykonali oględziny, przesłuchali świadków oraz sporządzili pozostałą niezbędną dla dalszego postępowania dokumentację procesową. Gdy funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia okazało się, że podejrzany o spowodowanie wypadku jest nietrzeźwy. Miał 1,60 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został więc zatrzymany. Pobrano mu też krew do badań.

Po wytrzeźwieniu, w poniedziałek, sprawca wypadku usłyszał prokuratorskie zarzuty. Przyznał się do winy.

– Jest podejrzany o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, będąc wcześniej skazanym za takie samo przestępstwo w okresie obowiązywania zakazu oraz o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym – informuje Sandra Chuda. W kwietniu usłyszał wyrok za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości i dostał pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów. – We wtorek 13 czerwca policjanci doprowadzili podejrzanego do sądu na rozprawę aresztową. Na wniosek śledczych, a decyzją sądu, 40-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ścieżka pieszo-rowerowa potrzebna od zaraz

Niedzielna tragedia jeszcze wyraziściej pokazuje, jak niezbędna jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej z Szamotuł do Pamiątkowa (istnieje na odcinku Szamotuły – Baborówko). Domagają się tego od dawna mieszkańcy, wskazując na wzrost natężenia ruchu kołowego jaki nastąpił po zakończeniu modernizacji drogi, a co za tym idzie spadek poczucia bezpieczeństwa u pieszych i rowerzystów. A tych jest szczególnie dużo w okresie letnim, kiedy to szamotulanie chętnie wybierają się nad jezioro w Pamiątkowie. „To była tylko kwestia czasu, kiedy na tej trasie dojdzie do tragedii. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na odcinku Baborówko – Pamiątkowo jest żadne. Natężenie ruchu bardzo wysokie, zwłaszcza w miesiącach letnich”, „Tam zawsze jest kiepsko, bo dużo rowerzystów. Powiat powinien zrobić dla nich drogę, bo każdy wie, że w okresie letnim jest spory ruch nad jezioro” – apelują mieszkańcy.

Jak wynika z danych Zarządu Dróg Powiatowych w Szamotułach, po zakończeniu przebudowy ostatniego odcinka szosy w 2016 r., ruch pojazdów kołowych wzrósł na niej z 1026 do 1531 dziennie. Zaś w okresie remontu linii kolejowej i czasowego zamykania przejazdów osiągnął poziom  2752 pojazdów na dobę (grudzień 2021 r.).

Problem niskiego poziomu bezpieczeństwa na drodze ze stolicy powiatu do Pamiątkowa zna dobrze sołtys Baborowa Ewelina Bystra. W roku 2019 sołtys złożyła do władz powiatu petycję podpisaną przez około 100 mieszkańców z prośbą o budowę ścieżki pieszo-rowerowej z Baborówka do Pamiątkowa. W listopadzie 2021 r. o budowę ścieżki dla pieszych i rowerzystów na ul. Baborowskiej w Pamiątkowie apelował radny powiatowy Józef Kwaśniewicz. Zarząd powiatu odpowiadając byłemu staroście w piśmie z 21 grudnia 2021 r. wskazywał: „Realizacja wnioskowanego zamierzenia generuje potrzebę opracowania dokumentacji architektoniczno-budowlanej wraz z uzyskaniem niezbędnych zezwoleń i decyzji, a najprawdopodobniej i wykupu gruntów. W roku 2019 wnioskował o powyższe sołtys wsi Baborowo pani Ewelina Bystra, ale wniosek z uwagi na brak wyraźnego zainteresowania i deklarowanego wsparcia samorządu gminnego nie został uwzględniony do realizacji w bieżącej kadencji”.

Zarząd kierowany przez starostę Beatę Hanyżak nie widział możliwości budowy ścieżki, ale zapewniał, iż dostrzega wagę problemu: „Zarząd Powiatu Szamotulskiego jest w pełni świadomy ważności każdej lokalnej drogi dla mieszkańców powiatu i bezpiecznego ich funkcjonowania”. Czy na pewno?

W ubiegłym miesiącu zwróciłam się do Zarządu Dróg Powiatowych z prośbą, aby chociaż utwardzić pobocze drogi do Pamiątkowa, żeby piesi, zwłaszcza dzieci, mogli czuć się tam bezpiecznie. Bo ruch samochodów, po zakończeniu remontu tej drogi, zwiększył się na niej kilkukrotnie – mówi Ewelina Bystra. – Do dzisiaj nie otrzymałam odpowiedzi.

Z kolei „Gazeta” zapytała Zarząd Powiatu Szamotulskiego czy rozważa w najbliższym czasie budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej Szamotuły – Kępa – Baborówko. Odpowiedzi również nie otrzymaliśmy.

(mal)

Na zdjęciu u góry: „To była tylko kwestia czasu, kiedy na tej trasie dojdzie do tragedii. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na odcinku Baborówko – Pamiątkowo jest żadne. Natężenie ruchu bardzo wysokie, zwłaszcza w miesiącach letnich” – komentują mieszkańcy niedzielny wypadek

 

Zginął na miejscu

„W niedzielę, 11 czerwca 2023 r., zginął tragicznie uczeń klasy 7s Maksym Maslovskyi, utalentowany plastycznie, pełen fantazji i dystansu do świata marzyciel, wspaniały przyjaciel i kolega, przemiły, młody człowiek.

Wiadomość o niespodziewanej śmierci Maksyma poruszyła społeczność szkoły. Jesteśmy pogrążeni w głębokim żalu i zadumie. To nieodżałowana strata dla wszystkich, którzy Go znali i kochali” – napisała na swojej stronie Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach, której 14-letni Maksym był uczniem

Niestety…

„Z wielkim bólem informujemy, że dziś rano odszedł nasz uczeń – Vitalii. Był wyjątkowym chłopcem, pełnym przyjacielskich uczuć i nowych pomysłów. Cechowała go tak wielka wrażliwość i otwartość na problemy drugiego człowieka. Lubił muzykę; marzył, aby napisać własną piosenkę. Nie znajdujemy słów, by wyrazić smutek i pustkę, jakie odczuwamy. Vitalii, będziemy Cię pamiętać. Spoczywaj w pokoju” – podała dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach na swojej stronie internetowej.

Vitalii to druga śmiertelna ofiara wypadku spowodowanego przez pijanego Ukraińca na drodze Baborowo – Pamiątkowo. Zmarł w szpitalu we wtorek rano.

(mal)

 

Do tragedii doszło w niedzielne, słoneczne popołudnie, na drodze pomiędzy Pamiątkowem a Baborowem

 

Kierujący volkswagenem passatem sprawca wypadku jazdę zakończył w lesie. Nie pierwszy raz wsiadał za kierownicę z promilami. W kwietniu usłyszał wyrok za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości i  dostał pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów. Z wypadku wyszedł bez szwanku…

Poprzedni
Następny