15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tak świętowała „Dwójka”

Tajna Misja Detektywów i nauka logicznego myślenia

Tajna Misja Detektywów i logiczne myślenie wyznaczały przebieg czerwcowego świętowania w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach.

Przedsięwzięcie sprzyjało zabawie, poszerzaniu wiedzy, sprawdzaniu i doskonaleniu nabytych umiejętności, a także szczyceniu się osiągnięciami. Konwencja detektywistyczna pozwoliła na zorganizowanie przestrzeni w otoczeniu szkoły tak, by umożliwić dzieciom wnikliwe spojrzenie na problemy otaczającego świata oraz osób żyjących wokół nich. Pomysł mobilizował do działania i pomagania.

Mam nadzieję, że misja szkolnych detektywów wpłynie na rozwój umiejętności planowania i rozwiązywania problemów. Nauka myślenia strategicznego i algorytmicznego za pomocą programowania, to ulubione przez młodzież sposoby poznawania rzeczywistości. Logika, kreatywność, otwartość na zmiany stanowią kluczowe elementy rozwoju intelektualnego dziecka. Pozwalają one lepiej przygotować je w dorosłym życiu – wyjaśniał, otwierając imprezę, dyrektor „Dwójki” Sławomir Dyzert.

Na boisku szkolnym zaaranżowane zostały rozmaite kąciki. W Biurze Szkolnych Detektywów poznawano tajniki daktyloskopii. Wykonywano odbitki linii papilarnych, posługując się szyfrem Cezara sporządzano portrety pamięciowe według rysopisu. Detektywi ratowali z opresji patronkę ich Alma Mater Marię Konopnicką, której poznikały fragmenty napisanych przez nią utworów oraz występujące w nich postacie, między innymi krasnoludki.

W przedmiotowych pokojach zagadek rozwiązywano zadania matematyczne, chemiczne, fizyczne, przyrodnicze, literackie, językowe. Odnajdywaniem zaginionych utworów i bohaterów dzieł Marii Konopnickiej zajmowano się w trakcie gry terenowej. Dzieci   wraz z rodzicami lub kolegami, uzbrojone w telefony komórkowe z dostępem do Internetu, szukały krasnoludków, które zniknęły. Każdy z nich pilnował dostępu do kodu QR. Po zeskanowaniu go telefonem, otwierała się zagadka do rozszyfrowania. Za rozwiązanie każdej łamigłówki uczniowie otrzymywali literkę, naklejając ją na przygotowanym kartoniku z odciskiem swego palca. Z zebranych literek uzyskiwano ustalone hasło. W parku wykazywano się też w konkurencjach rekreacyjno–sportowych.

Na dziedzińcu szkolnym działał kącik genialnego logistyka. Odbywały się w nim warsztaty z robotyki, kodowano drogę dla ozobotów, grano w gry logiczne Smart Games, programowano przy użyciu klocków Lego WeDo. Wyznaczone zostało stanowisko dla miłośników konstruowania i majsterkowania oraz Punkt Gier Planszowych. Na fanów fantastyki i cosplayu czekała misja Halszkon, w której wykazywano się umiejętnościami kontrywiadowczymi. Jej meandry poznawano z postaciami z Gwiezdnych Wojen – komandorem Wolffe, w którego wcieliła się Zuzanna Kruszona i z oficerem Imperialnego Biura Bezpieczeństwa, którego naśladował Kamil Malinowski.

W Teatrze „Na Gorąco” inscenizowano wiersze M. Konopnickiej z wybranymi rekwizytami. Obok czynna była charakteryzatornia, w której wykonywano fryzury, makijaże i dobierano kostiumy na potrzeby danej roli. Demonstrowano też jak radzić sobie w ogródku, sadząc i rozmnażając rośliny, by przygotować kwiaty dla patronki.

Przy stoisku bookcrossingu prowadzona była sprzedaż i wymiana używanych książek, prezentowano też prace wykonane przez klub PCK. Obok prosperowała kawiarenka, w której serwowano herbatę, kawę, słodkości w postaci ciast i deserów oraz świeże owoce. A panie z rady rodziców częstowały lodami i popcornem.

Z myślą o najmłodszych wydzielono strefę malucha. W niej, pod kierunkiem Akademii Przedszkolaka, malowano dzieciom twarze, robiono balonowe zwierzaki, bawiono się w archeologa w piaskownicy, puszczano bańki mydlane w rozmiarze XXL, wykonywano pamiątkowe zdjęcia w fotobudce i baraszkowano w małpim gaju. Chętni mogli mieć swój udział w tworzeniu ekorzeźby patronki szkoły z materiałów ekologicznych.

Podczas piątkowego festynu uczniowie realizowali nie tylko misję detektywistyczną, ale również charytatywną. Wspierali oni ciężko chorą mamę swojej koleżanki Julki. Na wskazane konto można było wpłacać dowolne sumy pieniężne. Fundusz na rzecz chorej osoby w potrzebie zasilano, wrzucając datki do skarbonek przy wybranych stoiskach, na przykład nabywając ciasta upieczone przez rodziców lub  ozdoby wykonane przez uczniów w ramach zajęć PCK i pikniku.

Na szkolnym dziedzińcu odbywał się także koncert charytatywny, w trakcie którego zbierano fundusze dla mamy Julii. W koncercie wystąpił między innymi zespół „Rozśpiewana Dwójka”. Swój repertuar zaprezentowała gościnnie Maria Bąk z liceum ogólnokształcącego, Nikola Przybyłowska, Marharyta Danyliuk i Yuliana Maksymiv, Emilia Łukaszewska, Amelia Gęzikiewicz.  Na scenie zaśpiewała też dla chorej mamy Julia Kubea z koleżanką Gabrielą Smoczek. W dniu imprezy podziwiano prace plastyczne uczniów, którzy wzięli udział w konkursie „Bohaterowie utworów Marii Konopnickiej”.

Rzesze fanów zgromadził  spektakularny, kipiący energią pokaz tańca przygotowany przez zespół Prestige – UKS „Dwójka”, który prowadzi Joanna Tuszyńska. Należące do zespołu dziewczęta uczestniczyły z sukcesami w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, zdobywając miejsca na podium. Starsze dziewczęta: Aleksandra Dyzert, Monika Pietrzak, Polina Pochabska, Agata Jarząb wywalczyły  brązowy medal w finale wojewódzkim XXIV Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Cheerleadingu.

W „Dwójce” wdrażanych jest wiele projektów angażujących dzieci i rozwijających ich  predyspozycje. Program Erasmus Plus „Świat nie jest tylko nasz – otwórzmy się na świat i ludzi”, polega na wymianie międzynarodowej. Prowadzona jest ona od 2 lat z Rumunią, Turcją, Hiszpanią  i Niemcami. Reprezentacje tych krajów wraz z nauczycielami i uczniami gościły w szamotulskiej szkole. Także delegacje „Dwójki” odwiedziły  państwa  partnerskie w różnych odstępach czasu. Mottem szamotulskiej grupy, wdrażającej Erasmusa, jest zmienianie światopoglądu i wspieranie postaw proekologicznych.

W szkole realizowane są też inne projekty: „Cyfrowa Szkoła”, „UKS Dwójka”, „Bardzo Młoda Kultura SP2”, „Bardzo Młody Odkrywca”,

Face to Face, eTwinning, „EKO – Dwójka”, „Mistrzyni Szymborska”, „Umuzykalniona Dwójka”. Szkoła uaktywnia dzieci pod względem artystycznym, teatralnym, recytatorskim, organizując Dzień Teatru, plebiscyt Mam Talent, przystępując do konkursów literackich. Sportowcy zdobyli mistrzostwo Wielkopolski w siatkówce plażowej.

Co roku w „Dwójce” odbywa się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. W przyszłym roku planowane jest przygotowanie go w wymiarze wojewódzkim. Szkoła posiada także swoją gazetkę o nazwie „Dwójka News”.

 

Foto: Grupa udzielająca się w projekcie Erasmus+ mającym na celu wymianę międzynarodową. Z prawej opiekująca się grupą nauczycielka języka angielskiego Monika Paluch

Poprzedni
Następny