
Powiat i gmina zawarły kompromis
Wygląda na to, że kończy się zamieszanie wokół przyszłości wronieckiej filii Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Na ubiegłotygodniowej sesji rady powiatu wicestarosta Rafał Zimny oświadczył, iż zarząd powiatu wycofał się z zamiaru jej likwidacji.
Przypomnijmy, że zarząd powiatu pod koniec ubiegłego roku poinformował o zamiarze likwidacji poradni we Wronkach argumentując decyzję wysokimi kosztami utrzymania użyczonego budynku gminnego przy ul. Poznańskiej 42A (porównywalne lub niewiele mniejsze od dwa razy większej siedziby głównej PZPP-P w Szamotułach) oraz nierównomiernym rozkładem obowiązków załogi i efektów pracy obu poradni. W tej wronieckiej (służącej mieszkańcom dwóch gmin) pracują na etatach 3 osoby, gdy w szamotulskiej (obsługującej 7 gmin) pracuje 12 osób. Przy czym poradnia we Wronkach wykazuje kilkukrotnie mniejszą liczbę przeprowadzonych badań, terapii psychologicznych i pedagogicznych oraz warsztatów i spotkań. Dużo mniejszą niż wynikałoby to z proporcji liczby zatrudnionych specjalistów. Część rodziców dzieci i placówek szkolnych z gminy Wronki, pomimo istnienia poradni na miejscu, zwraca się bowiem z prośbą o diagnozy do poradni w Szamotułach.
Przeciwko pomysłowi likwidacji poradni zdecydowanie zaprotestowali wronieccy samorządowcy z burmistrzem Mirosławem Wieczorem na czele. I odnieśli sukces.
– Wysłaliśmy, jako zarząd, pismo do gminy Wronki. Gmina Wronki odpowiedziała w ten sposób, że chce, aby ta placówka pozostała i zadeklarowała termomodernizację obiektu, a to jest obiekt gminy, który my wykorzystujemy – wyjaśnia Rafał Zimny. – Termomodernizacja ma się dokonać w tym roku. Liczymy, że to się faktycznie stanie i wówczas koszty ogrzewania będą o wiele niższe, jeżeli chodzi o utrzymanie tego obiektu i tym samym problem zostaje rozwiązany, a przynajmniej ekonomicznie powinno być o wiele lepiej – dodaje wicestarosta.
(mal)