15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szpital wzbogaci się o nowoczesny zakład fizjoterapii

„To miejsce powinno być wyjątkowe”

 

– Jesteśmy we własnym gronie, ponieważ witamy wojewodę Michała Zielińskiego, który jest szamotulaninem z pochodzenia, tu się wychował, tu ukończył szkołę średnią. Myślę, że państwo znacie pana wojewodę osobiście… Kto zna, ręka do góry! – zwracał się żartobliwie do pracowników szamotulskiego szpitala dyrektor SP ZOZ Remigiusz Pawelczak. Po czym dodał już poważnym tonem: – Chwila jest wyjątkowa dla naszego zakładu pracy.

Wtorek 21 czerwca był rzeczywiście dla szamotulskiego szpitala dniem wyjątkowym – dyrektor Pawelczak podpisał bowiem z wojewodą Zielińskim umowę na kolejne dofinansowanie dla medycznej placówki w kwocie 1 710 000 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na adaptację drugiego piętra budynku poradni specjalistycznych na potrzeby zakładu fizjoterapii, do rehabilitacji pocovidowej. Dofinansowanie zostanie w całości pokryte ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

Hitem komora hiperbaryczna

– To miejsce powinno być wyjątkowe w skali Wielkopolski – mówił Pawelczak wskazując na pustą jeszcze przestrzeń górnej kondygnacji budynku C. – Będzie tutaj piętnaście pomieszczeń, będzie tu można jednorazowo przyjmować dziesięć osób. Przygotujemy tu kilka gabinetów do fizjoterapii i do hydroterapii, do magnetoterapii, do masażu.

Absolutną nowością w szamotulskim szpitalu będzie komora hiperbaryczna.

– Dzięki komorze hiperbarycznej, tlenoterapii, wzniesiemy poziom leczenia powikłań pocowidowych na dużo wyższy poziom. Dzięki komorze i tlenoterapii szybciej goją się rany, bardziej dotlenia się organizm – zachwalał zalety nowego sprzętu dyrektor SP ZOZ.

W szpitalach powiatowych będzie to wyjątkowa sprawa i zapewne nasza komora hiperbaryczna będzie się cieszyła dużą popularnością wśród pacjentów ze względu na bardzo pozytywne skutki leczenia – zaznaczał Remigiusz Pawelczak.

To kolejna moja wizyta w szpitalu w Szamotułach, każda z nich owocowała środkami przeznaczonymi na potrzeby, które szpital wskazywał, a które – mam nadzieję – udało nam się zaspokoić – podkreślał Michał Zieliński.

Wojewoda przypomniał, że od roku 2019 na konto naszego szpitala wpłynęło blisko 7 mln zł rządowych pieniędzy.

To olbrzymia kwota, jedna z większych w Wielkopolsce, co jest moją wielką radością. I te środki są dobrze spożytkowane – stwierdzał Zieliński. – Dzisiaj trafia tu ponad 1,7 miliona złotych. Są to pieniądze ze środków przeznaczonych dla szpitali, które były bardzo zaangażowane w walkę z Covid-19.

Wojewoda podziękował załodze szpitala za wielkie zaangażowanie w walkę z pandemią: – Skala zagrożenia była duża, więc musiałem podjąć decyzję o przekształcenie szpitala w praktycznie jednoimienny. Z obowiązków wywiązywaliście się wzorowo i ta współpraca była naprawdę na najwyższym poziomie. Po czym odniósł się do przyszłości: – Myślę, że te gabinety rehabilitacyjne, które tu powstaną,  będą służyć nie tylko osobom, które przeszły Covid-19, ale też innym mieszkańcom Szamotuł. Wyrażam nadzieję, że nie będę już musiał podejmować decyzji o przekształceniu szpitala w covidowy.

 

Dla bezpieczeństwa mieszkańców

Za hojne dofinansowanie dziękowała wojewodzie starosta Beata Hanyżak: – Ta kadencja obfituje w duże dofinansowania, ale przede wszystkim obfituje w zrozumienie. To jest dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

– Serdecznie dziękujemy za te pieniądze, na pewno będą świetnie zagospodarowane przez pana dyrektora – zapewniał wicestarosta Rafał Zimny. – Mam nadzieję, że personelowi, który będzie korzystał z tych „zabawek”, nowy sprzęt przysporzy dużo frajdy, ale przede wszystkim ułatwi pracę. A także ułatwi rehabilitację wszystkim chorym, nie tylko mieszkańcom naszego powiatu. Mam nadzieję, że praca w nowym zakładzie fizjoterapii będzie też realizacją państwa marzeń zawodowych co do wyposażenia miejsca pracy, takiego, jakiego sobie państwo wymarzyliście, jakiego oczekujecie – zwracał się do pracowników szpitala.

Jak informuje dyrekcja szpitala, na górnej kondygnacji budynku poradni specjalistycznych (budynek C) powstaną po zakończeniu prac adaptacyjnych pomieszczenia do rehabilitacji pocovidowej, w szczególności gabinety laseroterapii, masażu, hydroterapii, sali do kinezyterapii, izolowane boksy do fizykoterapii, hydroterapii, szatnia dla pacjentów, rejestracja, poczekalnia, zaplecze sanitarne dla pacjentów i personelu oraz pokój  socjalny.

(mal)

 

Zdjęcie: We wtorkowej uroczystości udział wzięli przyszli gospodarze przyszłych gabinetów fizjoterapeutycznych. Na razie górna kondygnacja budynku C to plac budowy

Poprzedni
Następny