15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Święto Konstytucji 3 Maja we Wronkach

„To dzień, w którym jesteśmy wszyscy razem”

Pierwszym punktem tegorocznych obchodów trzeciomajowych była msza w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele Świętej Katarzyny, która rozpoczęła się o godz. 10. Po nabożeństwie dalsza część uroczystości nastąpiła na rynku, z udziałem wielu mieszkańców Wronek.

Na początku odśpiewano dwie zwrotki hymnu. Burmistrz Mirosław Wieczór w przygotowanej przemowie podkreślił rangę Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku, drugiej na świecie i pierwszej w Europie: – Dzisiejsze święto to dzień, w którym nie tylko oddajemy hołd tym, którzy dla Polski dokonywali rzeczy wielkich, często wręcz niemożliwych. Poświęcali życie. To dzień, w którym jesteśmy wszyscy razem. Razem bowiem działamy dla wspólnego dobra, dla naszych dzieci i wnuków. Za to właśnie chcę dzisiaj wam, wronczanie, podziękować. Za uczciwą i ciężką pracę, za dobro okazywane każdego dnia. Swoją pracą, społecznym działaniem i troską o rodzinę dajecie cząstkę siebie. Budujecie przyszłość naszej gminy. Dzisiaj dziękuję też tym, którzy niosą pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Wielu z nich znalazło u nas bezpieczne schronienie. Jestem przekonany, że w tych niezwykle trudnych czasach każdego dnia dobrze zdajemy egzamin z patriotyzmu i bycia dobrym człowiekiem.

Przy dźwiękach werbla kombatanci, samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ku czci i chwale poległym za Ojczyznę”. Chwilę później przyszła pora na dużo radośniejszą i rozrywkową część uroczystości. Odśpiewano „Mazurka 3 Maja”. Tancerze z Zespołu Tańca Polskiego „Wronki” ze swadą zatańczyli mazura. Mażoretki „Miraż” dały pokaz sprawności marszowej i wkrótce ruszyły na czele kolumny, która przeszła ulicami miasta, zatrzymując się przy miejscach pamięci – przy pomniku koło skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego i Ratuszowej, przy głazie w parku Cyryla Sroczyńskiego, przed tablicą-kratką obok Zakładu Karnego, przy głazie upamiętniającym Jana Rzepę i przed tablicą koło remizy na ul. Mickiewicza, wspominającą poległych w akcji strażaków-ochotników.

RB

Na zdjęciu u góry:

Nowością trzeciomajowego święta we Wronkach był mazur odtańczony przez członków Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”

 

Minęła godz. 11:30 i mażoretki „Miraż” wkraczają na rynek spod kościoła św. Katarzyny, gdzie właśnie skończyło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny

Poprzedni
Następny