15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Srokacze i barany w pniewskiej hali

Krajowa wystawa królików

 

Od kilku lat, w ostatnim kwartale roku gmina Pniewy jest gospodarzem krajowej wystawy królików. Organizatorem imprezy jest Krajowy Związek Hodowców Królików.

Francuskie barany, srokacze, odmiany nowozelandzkie, srebrzyste czy kalifornijskie – to tylko niektóre z wielu odmian królików, które przywieziono na ogólnopolską wystawę, która odbywała się w dniach 20-22 października. Jak co roku, impreza odbywała się w hali sportowo-widowiskowej.

Organizatorem corocznej wystawy jest Krajowy Związek Hodowców Królików. Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Pniewy. Do hali sportowo-widowiskowej w Pniewach przywieziono między innymi belgijskie olbrzymy, francuskie barany czy olbrzymy srokacze, z ras średnich natomiast obejrzeć można było białe nowozelandzkie, francuskie srebrzyste czy kalifornijskie. Hodowcy walczą w tych dniach o tytuł championów dla swoich podopiecznych, mieszkańcy gminy mają okazję do podziwiania najlepszych w kraju okazów w danej rasie. A było co oglądać. Od królików miniaturowych do olbrzymów ważących często powyżej 10 kilogramów. W sumie wystawiono blisko 840 zwierząt.

W pierwszym dniu wystawy wszystkie zostały poddane ocenie komisji. Hala widowiskowo-sportowa otwarta była dla zwiedzających w sobotę i do godzin południowych w niedzielę. Przy klatkach z królikami można było zapoznać się z ocenami jurorów w poszczególnych kategoriach (np. waga, budowa, typ rasowy itp.). Dla zwiedzających dostępne były katalogi, a wystawcy chętnie prezentowali swoich podopiecznych. Część królików została udostępniona na sprzedaż. W niedzielę przyznano nagrody w poszczególnych rasach. W imieniu burmistrza Jarosława Przewoźnego puchary wręczyli zastępca burmistrza Józef Ćwiertnia i przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak.

(sc)

Zdjęcie: Hodowcy z dumą prezentowali swoje championy

Poprzedni
Następny