15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sołtys i rodzice czekają na remont drogi

Czekają już osiem lat

Z dużą wytrwałością i zaangażowaniem sołtys Baborówka Jerzy Najderek walczy o remont drogi wiodącej z wioski do Szkoły Podstawowej w Baborowie. I to walczy od lat. Bezskutecznie. – Może się w tej kadencji rady coś zmieni? – zastanawia się.

W poprzedniej kadencji wiele razy składałem interpelacje odnośnie remontu drugiego odcinka drogi gminnej prowadzącej od Baborówka do szkoły w Baborowie – przypomina sołtys.

Pierwszy etap modernizacji, na odcinku od ulicy Szamotulskiej do Polnej,  przeprowadzony został w 2016 r. Drugi etap miał być wykonany w roku następnym.

Do dnia dzisiejszego remont drogi nie jest zrobiony. Poprzedni burmistrz, Włodzimierz Kaczmarek, nie dokończył inwestycji przez osiem lat, a tym samym zlekceważył bezpieczeństwo dzieci – podkreśla rozgoryczony Najderek. – Droga jest w bardzo złym stanie, a bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne. Do tej szkoły uczęszcza około 170 uczniów. To nie jest mało. I nie wszystkie dzieci dowożone są przez rodziców samochodami, ale idą pieszo, jadą rowerami czy hulajnogami.

Nie dość, że droga pokryta resztkami asfaltu jest bardzo wąska i w praktyce bez zjeżdżania na pobocza samochody mają problem z mijaniem się, to nie jest wyposażona w chodnik. Piesi siła rzeczy maszerują drogą, umykając co chwila przed nadjeżdżającymi pojazdami.

– Nie ma ścieżki pieszo-rowerowej i poruszanie się tą drogą jest bardzo niebezpieczne. Myślę, że obecna rada miejska i panowie burmistrzowie właściwie spojrzą na ten problem i podejmą odpowiednią decyzję, aby zrobić remont drugiego odcinka drogi do szkoły. A tym samym zadbają o bezpieczeństwo dzieci – wyraża nadzieję sołtys Baborówka.

Na ostatniej sesji rady Jerzy Najderek, nie tylko sołtys, ale i radny gminny, w imieniu swoim i rodziców dziatwy szkolnej złożył na ręce przewodniczącej samorządu Justyny Szaniawskiej-Budaj interpelację w tej sprawie. Ma nadzieję, że po latach czekania radni oraz burmistrzowie uśmiechną się do społeczności szkoły w Baborowie i zapalą zielone światło dla koniecznej modernizacji drogi.

Drogi do szkoły w Baborowie nie mamy w planie inwestycji w tegorocznym budżecie, więc wiemy, że w tym roku nic się w tym temacie nie wydarzy, ale niedługo już będziemy pracować nad projektem budżetu na przyszły rok, wówczas więc temat remontu tej drogi się pojawi – wyjaśnia burmistrz Piotr Michalak.

(mal)

FOTO: Na początku kwietnia gmina załatała największe dziury w asfalcie, ale to tylko działanie doraźne. Potrzebny jest gruntowny remont drogi z Baborówka do szkoły w Baborowie

Poprzedni
Następny