15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Skuteczne wybory sołtysa w Dobrojewie

Po kilkunastu miesiącach rządów rady sołeckiej

We wtorek 30 maja mieszkańcy Dobrojewa spotkali się, żeby wybrać nowego sołtysa. Wreszcie udało się przerwać „bezkrólewie” trwające ponad rok!

Do początku 2022 r. sołtysem była Ewelina Krakowska. Zrezygnowała z funkcji, gdy przeprowadziła się do innej miejscowości. Niestety, na zebraniu sołeckim 4 kwietnia 2022 r. nie udało się znaleźć jej następcy. Z kilku zgłoszonych kandydatów żaden nie wyraził zgody na ewentualne przejęcie pałeczki. Po pięciu minutach ciszy prowadzący zebranie zastępca burmistrza Janusz Stanke zamknął zebranie i zapowiedział, że kolejna próba wyłonienia sołtysa będzie podjęta w maju. Chyba nikt nie przypuszczał, że w maju następnego roku!

Przez kolejne miesiące wsią zarządzała rada sołecka. Wreszcie ustalono datę wyborów sołtysa na 30 maja 2023 r. Zebranie zwołano na godzinę 18:30 w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Świetlica wiejska wciąż jest zarezerwowana „na zapas” przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu, jako baza noclegowa dla uchodźców z Ukrainy, chociaż żaden jeszcze tam nie zamieszkał, nawet w najtrudniejszym okresie pierwszych tygodni po wybuchu wojny.

Przewodniczącym zebrania został Janusz Stanke: – Myślę, że tym razem się uda znaleźć sołtysa – stwierdził.

Na liście uczestnictwa zapisało się 30 spośród 433 mieszkańców Dobrojewa mających czynne prawo wyborcze. Przy wymaganym kworum wynoszącym 44 osoby, trzeba było poczekać kwadrans na rozpoczęcie zebrania. W skład komisji skrutacyjnej, wypisującej i liczącej głosy, weszli Rafał Szorcz (przewodniczący), Ada Dębowiak i Tomasz Mieloch.

Jedynym skutecznie zgłoszonym kandydatem został Tadeusz Nowak. Czterech innych odmówiło. W tajnym głosowaniu uzyskano wynik 18 głosów za, 11 przeciw i 1 głos nieważny. Nowemu sołtysowi będzie pomagać rada sołecka w niezmienionym składzie.

Dziękuję za zaufanie. Myślę, że będę dobrym sołtysem – powiedział Tadeusz Nowak.

Mam nadzieję, że zaczniecie normalnie funkcjonować – życzył Janusz Stanke.

RB

 

Foto: Po ogłoszeniu wyniku głosowania Tadeusz Nowak powiedział krótko: – Dziękuję za zaufanie. Myślę, że będę dobrym sołtysem

Poprzedni
Następny