15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Skrzyżowanie równorzędne z podporządkowaniem (!)

Perły znakologii w powiecie szamotulskim (4)

Skrzyżowanie równorzędne z podporządkowaniem (!) Taki tytułowy wynalazek można sobie obejrzeć u zbiegu ulic ks. Wencla i Powstańców Wielkopolskich w Ostrorogu. Niby mamy tam łamane pierwszeństwo przejazdu. Miejscowi dobrze o tym wiedzą. Kierowca-gość musi się tego sam domyślić.

Skrzyżowanie ma trzy wloty, z których dwa nie mają żadnego oznakowania, co sugeruje pierwszeństwo z prawej strony. Faktycznie, gdy wyjeżdżamy z ulicy Powstańców na ul. Wencla, to brak znaku określającego pierwszeństwa niczemu nie przeszkadza.

Nieporozumienie może nastąpić, gdy nieznający terenu kierowca wjedzie z powiatowej ulicy Poznańskiej w ulicę księdza Wencla, żeby zaraz skręcić w lewo, w ulicę Powstańców. Nic, literalnie nic, nie mówi mu, że wykonując ten manewr, ma pierwszeństwo przejazdu. Powinny poinformować go o tym dwa znaki D-1 „Droga z pierwszeństwem” i tabliczka T-6 pokazująca przebieg tej drogi. Tyle że ich zabrakło. Chcąc skręcić w ulicę Powstańców, gość będzie więc przepuszczać pojazd jadący z naprzeciwka. Wskutek tego miejscowi popatrzą na niego jak na idiotę. Całkiem niezasłużenie. Być może gość zauważy „plecy” znaku A-7 „Ustąp pierwszeństwa” przeznaczonego dla kierowcy jadącego z przeciwka. Przypominam jednak, że mimo burdelu znakologicznego w Polsce, z reguły nie obowiązują nas odwrócone znaki dla przeciwnego pasa ruchu.

Najwyższy czas uzupełnić oznakowanie krzyżówki Wencla-Powstańców zgodnie z rozporządzeniem (bezpieczniej) albo zdjąć znak A-7 „Ustąp pierwszeństwa” na ul. Wencla, czyniąc je w 100% równorzędnym (taniej).

RB

Na zdjęciu u góry:

Miejscowy pamięta, że skręcając w lewo (tak jak Suzuki Vitara na zdjęciu), zachowuje pierwszeństwo przejazdu. Tylko skąd, u licha ma o tym wiedzieć przyjezdny kierowca?

Kierowcy dojeżdżający do południowo-zachodniego krańca ul. ks. Wencla ustępują pierwszeństwa dwa razy. Najpierw pojazdom na ulicy Powstańców Wlkp., a potem na powiatowej ulicy Poznańskiej. Niby mamy tu łamane pierwszeństwo przejazdu, ale próżno szukać tabliczek T-6 pokazujących jego przebieg

Poprzedni
Następny