Okrągła rocznica na razie bez świętowania
1 marca 1952 została założona Zakładowa Orkiestra Dęta przy Wronkowskiej Fabryce Wyrobów Metalowych, później przekształcanych m.in. we Wromet i w Amikę. Życzliwy jej utworzeniu okazał się ówczesny dyrektor Henryk Andrzejewski. Od ostatniej okrągłej rocznicy uzupełniono historyczną wiedzę i zaktualizowano kilka dat.
Organizatorem i pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Czesław Zofka (1919-1986), niezwykle utalentowany organista kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Warto wspomnieć, że organistą został w wieku zaledwie 14 lat. W 1939 r. ukończył Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu. Do wybuchu II wojny prowadził Harcerską Orkiestrę Dętą przy Ośrodku Kultury Zakładu Karnego „Temida”. Szefem powojennej Zakładowej Orkiestry Dętej był najdłużej w historii tego zespołu, aż do 1979 roku, z przerwą w latach 1956-1957.
W pierwszych miesiącach muzycy ćwiczyli po pracy w spawalni, a grę podczas marszu trenowali w największym pomieszczeniu – kotłowni. Pochód pierwszomajowy w 1953 r. został już uświetniony ich występem, podczas którego zagrali cztery utwory marszowe.
W 1954 r. zespół gromadził się na próby w zakładowej sali mieszczącej się w kamienicy przy ul. Zwycięzców, a fabryka zafundowała im pierwsze jednolite stroje-mundury. Od 1955 r. próby orkiestry organizowano w nowym gmachu Zakładowego Domu Kultury, a dziś Wronieckiego Ośrodka Kultury przy ul. Poznańskiej.
W 1956 r. wydarzył się bunt przeciw komunistycznym porządkom, który o mały włos nie skończył się rozpadem orkiestry. Tuż przed Bożym Ciałem sekretarz PZPR we Wronkach, znany pod nazwiskiem Jedwabny, zarządził inwentaryzację instrumentów, żeby nie dopuścić do udziału muzyków w świątecznej procesji. Część z nich się wyłamała, zabrała instrumenty do domów i zagrała podczas Bożego Ciała. Dla niepokornych skończyło się to wypowiedzeniami z pracy w państwowych zakładach, a kapelmistrz-współtwórca orkiestry Czesław Zofka stracił funkcję na rzecz wojskowego kapelmistrza Władysława Korzeniowskiego. Wrócił rok później, żeby ratować zespół przed upadkiem.
W styczniu 1978 r. orkiestra znalazła się pod egidą Urzędu Miasta i Gminy we Wronkach, zmieniając nazwę na „Wroniecka Orkiestra Dęta”. W 1987 r. trafiła pod skrzydła Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach, zaczynając pracę z nowym kapelmistrzem, Markiem Kordowskim. Przez kolejne 20 lat muzycy występowali w mundurach strażackich. W 1990 r. byli gospodarzami XI Międzywojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. W 1993 i 1995 r. wystąpili przed publicznością w zaprzyjaźnionym z Wronkami holenderskim mieście Beverwijk. Nawiązali współpracę z tamtejszą Beverwijkse Harmonie Kapel.
W 2007 r. orkiestra została włączona w struktury Wronieckiego Ośrodka Kultury. Przez lata dyrygentami orkiestry byli (oprócz wspomnianych Zofki, Korzeniowskiego i Kordowskiego) Włodzimierz Smolarek, Ireneusz Jeliński, Krzysztof Zaremba i Jacek Cieśliński (od 2016 roku).
– Na początku lutego zapowiedzieliśmy, że 1 maja 2022 r. będziemy świętować jubileusz 70-lecia powstania orkiestry. Muzycy jednak zgodnie postanowili, że w dobie toczącej się w Europie wojny, świętowanie przełożymy na czas rychłego pokoju. Już dzisiaj zapraszam państwa na koncert jubileuszowy orkiestry, który planujemy we wrześniu. Obyśmy wówczas żyli wszyscy w spokoju i pokoju – poinformował prezes orkiestry Jerzy Śmiłowski na fejsbukowym profilu.
RB
Na zdjęciu: Muzycy Wronieckiej Orkiestry Dętej podczas przemarszu z okazji Święta Konstytucji 3 maja