15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sfrustrowany radny zapowiada dymisję

Bartosz Węglewski zdruzgotany faktem, że burmistrz i urzędnicy go nie słuchają

     Radny gminy Szamotuły Bartosz Węglewski oburza się na sposób rozdysponowania tegorocznych dotacji dla organizacji pożytku publicznego. Radny zapowiada wprost, że jeśli burmistrz nie liczy się z jego zdaniem i nie chce słuchać jego mądrych wskazówek, nie pozostaje mu nic innego, jak podać się do dymisji.

 

Będzie dymisja?

„Na uwagę zasługuje fakt, że prawie 40 000 zł komisje przyznały na działania naszych parafii. Przypomnę tylko, że 100 000 zł na program in vitro (forsowany przez radnego – red.), to pieniądze, które miały zbawić całe Szamotuły, a ich możliwe wydatkowanie przez gminę było grzechem śmiertelnym. Nie oceniajcie tego w kategoriach ataku na nasze parafie. Niech im te pieniądze służą w jak najlepszy sposób” – stwierdza Węglewski. I dodaje: „Pokazuję Wam tylko pewien schemat powiązań na linii kościół-samorząd oraz hipokryzji instytucji, która upomina samorząd, jak ma wydatkować pieniądze podatników. Ale chętnie wyciągnie po nie dłoń na swoje cele.

Chociaż jako radny, czy nawet przewodniczący komisji zdrowia, pomocy społecznej i sportu nie mam żadnego wpływu na przyznawanie środków, to nie jest to polityka czy decyzje, z którymi się godzę. Fundamentalny jest dla mnie rozwój młodzieży i organizacji, które często ledwo wiążą koniec z końcem, a mimo to działają na rzecz lokalnej społeczności w każdym obszarze. Często utrzymując się z własnych pieniędzy. Być może nie jestem osobą, która potrafi przekonać Urzędników czy Pana Burmistrza do głębszej analizy w kwestii przyznawania środków, w skali nie tylko mikro, ale też makro, z uwzględnieniem wielu zmiennych i czynników mających odniesienie, nie tylko w teraźniejszości, ale i przyszłości.

Sport, kultura, organizacja i współorganizacja wielu wydarzeń w gminie czy działalność społeczna z wieloma osobami i stowarzyszeniami jest częścią mojego życia prywatnego i zawodowego od 2012 roku.

Moje przewodniczenie w komisji zajmującej się tymi obszarami, miało pomóc w zmianie myślenia i ukazać inne spojrzenie na te fragmenty życia społecznego. Niestety po dzisiejszej informacji zrozumiałem, że pomimo dwuletnich prób, nie udało mi się to, za co Was przepraszam. W najbliższym czasie podejmę rozmowy z Burmistrzem oraz przewodniczącym rady miasta w kwestii mojej dymisji z przewodniczenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Sportu, tak aby nie paraliżować żadnych toczących się spraw”.

 

Rażą ogromne dysproporcje. Kto zyskał najwięcej?

Tymczasem część mieszkańców gminy rażą ogromne dysproporcje pomiędzy kwotą 380 000 zł rozdysponowaną na sport i zaledwie 25 000 zł, które spożytkowane będą na oświatę i kulturę. Mizernie też przedstawiają się dotacje w wysokości 40 000 zł na pomoc społeczną czy 45 000 zł przypisaną na tak istotną dziedzinę, jak ochronę zdrowia.

Łącznie na inicjatywy pożytku publicznego gmina Szamotuły zaplanowała 558 000 zł. Na rozwiązywanie problemów alkoholowych, dotyczących przemocy w rodzinie, zapobieganie narkomanii, zgodnie z założeniami miejsko-gminnego programu zabezpieczono 43 000 zł. Takie same fundusze jak na oświatę i kulturę, czyli 25 000 zł zarezerwowano na turystykę.

Wśród najpokaźniej obdarowanych znaleźli się: Stowarzyszenie Społeczne na rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski – 34 600 zł (na rehabilitację, integrację, popularyzowanie tradycji  świątecznych oraz na wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą do Trójmiasta i Sztokholmu), Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – 27 000 zł (na spotkanie  wigilijne dla bezdomnych i potrzebujących oraz na zorganizowanie dla nich wielkanocnych paczek żywnościowych). Parafia p.w. Św. Krzyża – 20 000 zł na półkolonie, parafia kolegiacka – 7 000 zł na zajęcia profilaktyczne i festyn, Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Vivace” z Pamiątkowa – 6 700 zł, Caritas Archidiecezji Poznańskiej – 5 000 zł na domowy wolontariat

Najwięcej jednak zyskają organizacje sportowe. 65 250 zł trafi do Uczniowskiego Klubu Sportowego Szamotulanin, 60 000 zł do klubu Sparta Szamotuły, 50 tys. zł do Szkoły Piłki Nożnej Szamotuły, 34 000 zł do Ludowego Klubu Sportowego „Kłos” Gałowo, 30 500 zł do Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pamiątkowo”. 26 000 zł wsparcia będzie miał do dyspozycji Międzyszkolny Klub Sportowy „Baszta” w Szamotułach, 18 000 zł wsparcia pozyska Klub Boxing Team. Po 15 000 zł wsparcia otrzymają  Ludowy Zespół Sportowy Otorowo i Stowarzyszenie Jeździeckie z Baborówka. Działający tam Ludowy Klub Sportowy pozyska 17 250 zł.

Na konto Młodzieżowego Klubu Tenisowego Szamotuły wpłynie kwota 13 500 zł, a na konto Szamotulskiego Klubu Karate 12 000 zł. 8 400 zł przekazane zostanie Klubowi Sportowemu w Kąsinowie, a 6 500 zł Ognisku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Wacław”.  Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Dwójka” przyznano 7 200 zł, a OKS „Trójka” otrzyma 5 000 zł.

Oddział Polskiego Związku Niewidomych będzie miał do dyspozycji 4 000 zł, podobnie jak Uczniowski Klub Brydżowy „Kleks” , Koło „Halszka” Stowarzyszenia Diabetyków otrzymało 2 000 zł. Dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych dotacja wyniesie 1 300 zł.

ika

Poprzedni
Następny