15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sezon rowerowy rozpoczęty

Jednoślady do dyspozycji mieszkańców

            Drugi sezon rowerów miejskich w Pniewach już rozpoczęty. Na przełomie marca i kwietnia oddano do dyspozycji mieszkańców jednoślady, których pierwszy pełny sezon na ulicach miasta zakończył się pod koniec października ubiegłego roku.

Zakupione przez gminę Pniewy rowery w ilości 60 sztuk pojawiły się na ulicach miasta jesienią 2021 roku. Był to miesięczny okres próbny. Pierwszy pełny sezon trwał od wiosny do jesieni ubiegłego roku. W sezonie zimowym rowery przeszły dokładny przegląd i naprawy.

Od kilkunastu dni do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających Pniewy znów będzie 60 rowerów, w tym 10 z fotelikami dziecięcymi. Wszystkie wyposażone są w siedmiobiegowy napęd, oświetlenie automatycznie zapalające się po zmroku oraz koszyk na małe zakupy. Na terenie miasta przygotowanych jest 16 stacji postoju. Do sieci roweru miejskiego podłączona jest także miejscowość Chełmno, w której znajduje się siedemnasty punkt postojowy.

W 2021 roku Pniewy były najmniejszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono system wypożyczania rowerów. W ślad za rozwojem ścieżek rowerowych w mieście, mieszkańcom stworzono możliwość poruszania się nimi rowerem miejskim. O wprowadzeniu tego rodzaju udogodnienia dla mieszkańców mówiono już od kilku lat. W 2016 roku gmina Pniewy złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o środki na zadanie pod nazwą „Wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie gminy Pniewy, w ramach strategii niskoemisyjnej”. Środki na dofinansowanie zadania nie zostały przyznane, ze względu na małą liczbę punktów. Kilka lat później gmina otrzymała wsparcie.

Zasady wypożyczania rowerów miejskich w Pniewach opisane są na stronie internetowej www.pniewskirower.pl

(sc)

Zdjęcie: Od wiosny do jesieni w Pniewach można korzystać z rowerów miejskich

 

 

Poprzedni
Następny