15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Samsung River Triathlon we Wronkach

Sprytni w wodzie, na rowerze i w biegu

W niedzielę 2 lipca we Wronkach rozegrano trzecią z sześciu części dorocznego Samsung River Triathlon. Zawodnicy sprawdzali swoje możliwości na 1/4 i 1/8 dystansu ironmana.

(zdjęcia na końcu artykułu)

W sportowej przyrodzie ekstremalnej występują różne typy triathlonu. Pełny dystans w klasie ironman składa się z pływania na dystansie 3,8 km, jazdy rowerem 180 km i biegu 42 km. W klasie 1/4 IM zawodnicy przepływają 950 metrów (limit czasu 25 minut), jadą rowerem 45 km (maksymalnie 150 minut z pływaniem) i biegną na 10,5 km. Całość może im zająć maksymalnie 4 godziny. Na 1/8 IM wartości są zmniejszone odpowiednio do 475 metrów pływania (do 15 minut), 22,5 km jazdy (najwyżej 75 minut z pływaniem) i 5,25 km biegu. Limit czasu wynosi 2 godziny.

Tegoroczny Samsung River Triathlon Series miał rozgrywki również w Gorzowie Wielkopolskim (4 czerwca), Międzychodzie (26 czerwca). Kolejne części odbędą się w Kole (23 lipca), Koninie (8 sierpnia) i Uniejowie (27 sierpnia).

W czwartek 29 czerwca na bulwarze nad Wartą odbyła się krótka konferencja prasowa na temat wronieckiej części. Głos zabrali przedstawiciel Samsunga Damian Kowalski, wicestarosta Rafał Zimny, inspektor ds. komunikacji i promocji w UMiG Wronki Tobiasz Chożalskiego i główny organizator Bartosz Roszak.

Damian Kowalski przypomniał, że: – Pula nagród na tegoroczną edycję to 16 sztuk sprzętu AGD marki Samsung, z czego 12 sztuk dostaną zwycięzcy poszczególnych dystansów, a cztery będą rozlosowane wśród wszystkich uczestników. Rafał Zimny dodał: – Bardzo się cieszę, że na terenie powiatu szamotulskiego mamy tak dobrze zorganizowaną imprezę i tak hojnego sponsora. – Bartosz Roszak zdradził, że: – Mamy już blisko 250 zawodników na listach startowych, m.in. wicemistrza Polski Łukasza Kalaszczyńskiego i wielu innych triatlonistów. Zapraszamy mieszkańców do kibicowania. Wiemy, że utrudnimy trochę życie w niedzielę, ale przez te 2,5 godziny zapraszamy do wyjścia przed dom, wsparcia i pośpiewania zawodnikom.

Faktycznie, w godzinach 10:00-12:30 w niedzielę, wyjazd z ulicy Myśliwskiej na Zamościu był możliwy tylko na północ (drogą gruntową w kierunku Rzecina) i na zachód (w kierunku Chojna). Odcięta od świata była stacja benzynowa Orlen. Jeszcze trudniej mieli mieszkańcy Jasionny i Obelzanek, dla których alternatywą stały się drogi leśne. Dla bezpieczeństwa zawodników na rowerach zamknięto dla ruchu drogę wojewódzką nr 140 Wronki – Jasionna i fragment drogi powiatowej Jasionna – Rzecin. Zawodnicy 1/4 IM pokonywali trasę kolarską dwukrotnie, a ci na dystansie 1/8 IM raz. Trasa dla biegaczy została wyznaczona na kładce (w remoncie, lecz tymczasowo otwartej na czas zawodów), bulwarze nad Wartą, ulicy Rzecznej i Garncarskiej.

W systemie elektronicznego pomiaru czasu ostatecznie odnotowano 264 osób, w tym 107 zawodników na dystansie 1/4 IM, 121 zawodników na 1/8 IM, 5 sztafet trzyosobowych na 1/4 IM i 7 na 1/8 IM. W sztafetach każdy z trojga zawodników wybierał sobie, którą część dystansu chce pokonać – pływanie, jazdę na rowerze czy bieg.

Nie zawiódł wspomniany przez Bartosza Roszaka faworyt w kategorii 1/4 IM, Łukasz Kalaszczyński z Płocka, który zajął pierwsze miejsce z wynikiem 1:50:42. Wyprzedził o ponad 4 minuty Konrada Imianowskiego z Sierakowa (1:55:06). Na trzecim miejscu znalazł się Piotr Klupczyński z Wągrowca (1:57:42), a na czwartym Eryk Imianowski (brat Konrada) z wynikiem 1:57:59. Wśród mieszkańców gminy Wronki (i jak się okazało także powiatu szamotulskiego) na dystansie 1/4 IM najwyższe miejsce zajął Rafał Konieczny (2:29:51), przed Jarosławem Szafranem (2:31:02) i Pawłem Golonem (2:31:59).

Na dystansie 1/8 IM wygrał Igor Siódmiak ze Szczecinka (55:35) przed Marcinem Robakowskim z Nowego Tomyśla (1:00:21) i Adamem Kusiem z Poznania (1:00:31). Najszybszym wronczaninem (i mieszkańcem powiatu) został Adrian Szukała (1:12:32), przed Rafałem Zimnym (1:15:06) i Janem Kalinowskim (1:17:04).

Na triathlonie we Wronkach gościli wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, poseł Jakub Rutnicki, starosta międzychodzki Rafał Litke, wicestarosta szamotulski Rafał Zimny (i jednocześnie uczestnik kategorii 1/8 IM), zastępca burmistrza Robert Dorna i reprezentant głównego sponsora Olgierd Bałtaki z firmy Samsung Electronics Poland Manufacturing Sp. z o.o.

W organizacji imprezy czynnie pomogli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach, z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach, rowerzyści z Zespół Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach, harcerze z Nowej Wsi i z 12. Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Chęchacze”, Bractwo Kurkowe we Wronkach, Stanisław Spychała, strażacy z jednostek OSP we Wróblewie, Jasionnie i Rzecinie, policjanci z Wronek i Szamotuł, wroniecka Straż Miejska i przedstawiciele Zakładu Karnego we Wronkach.

RB

 

Zawodnicy kategorii 1/4 IM do wody wskakiwali koło wiaty w Olszynkach, a wychodzili na łące u podnóża ulicy Nadbrzeżnej. Płynęli z prądem rzeki, ale pod wiatr

 

Na parkingu dla rowerów zawodnicy dokańczali zmianę strojów i prowadzili rowery na linię startu u zbiegu ul. Nadbrzeżnej i Leśnej

 

Nawrotka trasy rowerowej na drodze Jasionna – Rzecin, zabezpieczana przez policjantów i strażaków z OSP Rzecin

 

W części biegowej zawodnicy pokonywali również deptak w ciągu dawnej głównej ulicy, do 1955 r. łączącej drewniany most z Zamościem

 

Chwila chwały Olafa Makuchowskiego na mecie 1/4 IM (łączny czas 2:41:13)

Poprzedni
Następny