15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ruszyły prace na stadionie w Dusznikach

Dla piłkarzy i lekkoatletów

            Przyszłoroczne imprezy sportowe w Dusznikach będą rozgrywane na gruntownie przebudowanym stadionie. Obiekt będzie służył głównie piłkarzom i lekkoatletom.

Tegoroczny mityng skoku o tyczce, którego gospodarzem będzie najlepszy polski tyczkarz Piotr Lisek nie odbędzie się na stadionie. Imprezę zlokalizowano w pobliżu dusznickiego przedszkola. Na stadionie tymczasem, przed kilkoma tygodniami rozpoczęły się prace, mające przygotować obiekt do imprez sportowych w przyszłym roku i w latach kolejnych.

Gmina Duszniki podjęła wyzwanie przebudowy kompleksu sportowego, dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 4,5 mln złotych ze środków rządowych jest znaczącym wzmocnieniem gminy przy realizacji tego projektu. Całe zadanie bowiem ma kosztować 5,4 mln zł. O przebudowie dusznickiego stadionu było już wiadomo w maju ubiegłego roku, kiedy podczas mityngu „Lisek w domu”, kibice usłyszeli, że są obecni na ostatniej dużej imprezie sportowej, na starym obiekcie. Informację o współfinansowania inwestycji przez polski rząd potwierdził wówczas obecny na mityngu w Dusznikach wojewoda Michał Zieliński.

W pierwszym etapie działania wyłoniony podmiot wykonał wielobranżowy projekt budowlany i wykonawczy na podstawie wytycznych zawartych w programie funkcjonalno-użytkowym. Drugi etap rozpoczął się w drugiej połowie marca. Teraz wszelkie prace będę widoczne gołym okiem, bowiem nie będą one już tylko widoczne w dokumentach, ale realnie, w przestrzeni stadionu. W pierwszej kolejności zaplanowano zadania w zakresie: robót rozbiórkowych, drogowych i nawierzchniowych, wycinki drzew. W dalszej kolejności wykonawca przystąpi do budowy obiektów sportowych, montażu małej architektury, montażu oświetlenia, wykonania prac remontowych, stawiania ogrodzeń, przebudowy istniejących sieci, zakładania nowych sieci infrastruktury, zakładania zieleni, w tym trawników oraz nasadzeń kompensacyjnych. Inwestycja obejmuje budowę infrastruktury lekkoatletycznej w tym bieżnię czterotorową o długości 400 m, skocznię wzwyż (plac z nawierzchnią poliuretanową o wymiarach minimum15 x 19 m), skocznię w dal (długość piaskownicy min. 7 m), bieżnię prostą o długości 130 m, rzutnię do pchnięcia kulą. Nawierzchnia części lekkoatletycznej będzie poliuretanowa, natryskowa. Ponadto inwestycja obejmuje: przebudowę boiska do piłki nożnej wraz z nawodnieniem i oświetleniem, zakup i montaż wyposażenia, budowę mini boiska treningowego do piłki nożnej, przebudowę boiska wielofunkcyjnego w zakresie wymiany nawierzchni i montażu oświetlenia, a także przebudowę trybun dla kibiców i ogrodzenia terenu.

Wielkość boiska do piłki nożnej będzie odpowiadać wytycznym dla boisk, na których będą prowadzone rozgrywki ligi okręgowej. Boisko będzie dostosowane do możliwości przeprowadzenia rozgrywek czwartej ligi – powinno być jak najszersze, nie dopuszcza się zastosowania minimalnych wielkości boiska. Pola autowe o szerokości 3 i 5 metrów mogą być wykonane z dwóch nawierzchni (sztucznej trawy i trawy naturalnej). Ze względu na warunki gruntowe, nie przewiduje się specjalnego odwodnienia boiska. Za bramkami za polem autowym będą ustawione piłkochwyty o wysokości 6 metrów. Boisko będzie wyposażone w nowe bramki piłkarskie.

Przebudowana będzie także trybuna dla kibiców. W zakresie robót wymienia się usytuowanie gotowej konstrukcji stalowej trybuny z siedzeniami z tworzywa (odpornego na promienie UV). Zaplanowano trzy rzędy siedzeń o łącznej ilości 250 sztuk. Większość ma znajdować się pod zadaszeniem. Nawierzchnia pod trybuną będzie wykonana z kostki betonowej. W celu oświetlenia głównego boiska ustawionych będzie sześć słupów oświetleniowych, z natężeniem światła i równomiernym rozłożeniem odpowiadającym przeprowadzaniu rozgrywek w lidze okręgowej. Kolejne cztery słupy oświetleniowe powstaną przy boisku wielofunkcyjnym. Stadion będzie wyposażony w mobilne boksy dla dwóch drużyn piłkarskich oraz dla obsługi medycznej. Prace powinny zostać ukończone w listopadzie bieżącego roku.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Od kilku tygodni trwają prace przy przebudowie stadionu w Dusznikach

 

Poprzedni
Następny