15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rozbudowa nowowiejskiej szkoły biegnie zgodnie z harmonogramem

Budynek dydaktyczny z salą gimnastyczną za 26 mln złotych

W poniedziałek 19 września wronieccy radni z Komisji Budżetu sprawdzili na własne oczy, jak przebiega rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi. Oprowadzała ich Julia Kos, inżynier budowy w firmie Agrobex Budownictwo Sp. z o.o.

Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała na pytania i rozwiewała wątpliwości radnych, nawet gdy niektórzy próbowali zabłysnąć, że mają większą wiedzę z techniki budowlanej.

W trakcie budowy pojawiły się nieprzewidziane problemy do rozwiązania. Modyfikacji wymagała podłoga łącznika między budynkiem modułowym (oddanym do użytku w 2021 r.) a budowanym gmachem. Okazało się, że ich rzędne w praktyce nie zgadzają się z tymi, które zapisano w projekcie. Przeprojektowano również odpływ kanalizacji tak, aby kolektor przecinał fundament prostopadle, a nie przebiegał pod nim wzdłużnie.

Dodatkowym inspektorem nadzoru jest oczywiście dyrektorka szkoły Anna Sarbak, która niemal codziennie zagląda na budowę, konsultuje z wykonawcami optymalne rozwiązania, a czasem decyduje o detalach i estetyce, nieopisanych w dokumentacji.

– Pani dyrektor jest cały czas bardzo zaangażowana. Gdy pojawiają się wątpliwości, czy coś będzie odpowiednio służyło, to zawsze nam podpowiada: „Tak” lub „Nie” – oceniła Julia Kos.

Z dużym wyprzedzeniem działa rada budowy. Już wiadomo jaki typ płytek będzie użyty na chodniki.

Radny Bartosz Roszak sugerował, że w każdej sali od południowej strony okna powinny być wyposażone w rolety zewnętrzne ograniczające nagrzewanie przez słońce. Z odpowiedzi kierowniczki budowy wynika, że na rynku nie ma takich rolet, które spełniłyby wymagań przeciwpożarowych. Natomiast w każdej sali wyposażonej w tablicę interaktywną znajdą się rolety wewnętrzne. Radny Piotr Golas podsunął dorzeczny pomysł do rozpatrzenia w przyszłości, którego w projekcie nie przewidziano, czyli zagospodarowanie wody deszczowej zbieranej z dachu. Nie powinno być z tym trudności technicznych, bo deszczówka będzie odprowadzana jednym kolektorem w sąsiedztwo boiska szkolnego.

Stylistycznie nowy kompleks jest dopasowany przez architektów do starszej części szkoły z XIX wieku. Elastomerowe płyty na ścianach zewnętrznych mają naśladować pruską cegłę.

To będzie najładniejsza szkoła w gminie – podsumował radny Jarosław Mikołajczak. – Z drugiej strony, Wronki rozbudowują się głównie w tym kierunku.

Umowa z wykonawcą – firmą Agrobex Budownictwo Sp. z o.o. z Poznania – podpisano 16 maja 2022 r. Wartość zamówienia wyniosła 26 690 515,50 zł brutto. Termin realizacji zamówienia minie 11 kwietnia 2023 r. i na razie wygląda na to, że jest niezagrożony.

W efekcie II etapu rozbudowy szkoła w Nowej Wsi ma zapewnić komfortowe warunki nauki dla 360-370 uczniów (po dwie klasy z każdego rocznika, czyli 16 oddziałów). Posiłki będą jedynie rozdzielane w kuchni, a nie przygotowywane. Będzie je dostarczać firma kateringowa.

RB

 

FOTO:

Radni zwiedzili gmach nowej szkoły w poniedziałek 19 września, podczas objazdu po miejscowościach, gdzie zakończyły się lub trwają inwestycje gminne, lub gdzie mieszkańcy zgłaszają kolejne potrzeby

Poprzedni
Następny