15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ratownicy pojawią się tydzień wcześniej

Nad jeziorami w Chojnie i Wartosławiu będzie bezpieczniej

Mamy dobrą informację dla korzystających z kąpielisk w Chojnie i Wartosławiu. Wszystko wskazuje na to, że sezon kąpielowy w gminie Wronki rozpocznie się tydzień wcześniej. W 2023 roku ratownicy dyżurowali od 1 lipca.

Wiosną 2023 r. radni dopytywali się, czy możliwe byłoby rozpoczęcie sezonu kąpielowego o jeden-półtora tygodnia wcześniej, aby zapewnić bezpieczeństwo w ostatnich dniach czerwca. Wówczas burmistrzowie powątpiewali, czy uda się znaleźć chętnych ratowników. I dodawali, że na wszelkie zmiany długości sezonu kąpielowego jest już za późno, gdy terminy jego uzgodnień (np. z Wodami Polskimi) minęły z końcem lutego.

Radni dopilnowali więc, żeby dyskusja nad długością sezonu kąpielowego w 2024 r. odbyła się odpowiednio wcześniej. Temat pojawił się na posiedzeniach dwóch branżowych komisji Rady Miasta i Gminy Wronki w środę 24 stycznia. Ratusz przedstawił propozycję, żeby sezon rozpoczął się w poniedziałek 24 czerwca 2024 r., czyli 3 dni po zakończeniu roku szkolnego.

Kąpieliskami odpłatnie administruje w imieniu gminy Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. we Wronkach. Anita Drożyńska z PK poinformowała radnych, że udało się znaleźć ratowników w Chojnie i Wartosławiu również na ostatni tydzień czerwca. Niespodziewanie okazało się, że nawet nie był to żaden problem.

Pieczę nad kąpiącymi się na kąpielisku w Wartosławiu od dawna sprawuje Paweł Hibner (ratownik od 1999 r. w tym 24 sezony nad jeziorem Pożarowskim). Tak samo będzie latem 2024 r. Ratownikom, którzy dyżurowali w Chojnie w ubiegłe wakacje, nasza miejscówka bardzo przypadła do gustu. Pod koniec sezonu sami zaproponowali Przedsiębiorstwu Komunalnemu, iż chętnie dopilnują bezpieczeństwa kąpiących się nad jeziorem Radziszewskim w sezonie 2024. I tym bardziej ucieszyli się na propozycję, że będą mogli spędzić u nas tydzień dłużej za dodatkowe pieniądze.

Opinia radnych była jednogłośnie pozytywna. Projekt uchwały z wykazem kąpielisk i długością sezonu kąpielowego pojawi się na sesji w kwietniu.

RB

 

FOTO:

W kwietniu radni będą głosować uchwałę, dzięki której sezon kąpielowy w Chojnie (na zdjęciu) i Wartosławiu rozpocznie się 24 czerwca 2024 r.

Poprzedni
Następny