Impreza turystyczna PTTK Szamotuły
Ponad 470 uczestników wzięło udział w sobotę 18 listopada w XXVII Rajdzie Niepodległości z metą w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Historyczną twarzą rajdu był urodzony w Szamotułach Edmund Callier, historyk, publicysta i dowódca w powstaniu styczniowym.
Organizator rajdu – szamotulski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – do turystycznego uczczenia 105. rocznicy odzyskania niepodległości dodał następne: 160. rocznicę powstania styczniowego 1863-1864, 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, 190. rocznicę urodzin i 130. śmierci Edmunda Calliera. Efektem tego był szerszy udział sponsorów. Obok samorządu województwa wielkopolskiego, powiatu szamotulskiego, gminy Szamotuły, zarządu głównego PTTK dołączyło (z pięciocyfrowym grantem!) Ministerstwo Obrony Narodowej.
Do wyboru rajdowcy mieli jedną z siedmiu tras o długości 5-12 km, w tym dwie trasy miejskie po Szamotułach (TRImO i szlakiem miejsc pamięci). Kto miał dużo własnej inwencji twórczej, mógł pójść swoją trasą, wcześniej opisaną w zgłoszeniu do rajdu i zaaprobowaną.
Na metę w gościnnych progach Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach przybyły drużyny reprezentujące Brodziszewo, Bytyń, Chełmno, Lubosz, Międzychód, Nojewo, Ostroróg, Otorowo, Pniewy, Poznań i Szamotuły. Tutaj ich członkowie zaliczali konkurencje rekreacyjno-sprawnościowe w przyszkolnym parku, konkurs wiedzy historycznej i krajoznawczej oraz śpiewali piosenki patriotyczne lub żołnierskie. Ich występy wokalne oceniało kilkuosobowe jury.
Wpisowe wysokości 12 lub 17 zł (i dotarcie do mety potwierdzone w biurze rajdu) uprawniało m.in. do pamiątkowego znaczka imprezy, magnesu na lodówkę i naklejki, gorącej herbaty, zupy pomidorowej lub grochówki do wyboru w szkolnej stołówce, słodkich wypieków oraz notatnika pamięci w sztywnej okładce. Na jej wewnętrznych stronach opisano w skrócie historię powstania styczniowego, zamieszczono notkę biograficzną Edmunda Calliera i przedruk gazetowej fotografii z uroczystości z okazji setnej rocznicy jego urodzin.
Na najlepszych czekały nagrody książkowe, całkiem atrakcyjne według lustrujących je zawodników. Mieli dłuższą chwilę, żeby je pooglądać. W niełatwym konkursie wiedzy historycznej i krajoznawczej wygrała Marlena Załucka z Pniew. Drugi był Szymon Cieślarczyk z Chełmna, a trzeci Stanisław Woźniak z Lubosza.
W konkursie piosenki patriotycznej jury najwyżej oceniło drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie, przyznając drugie miejsce Liliannie Tomkowiak z Pniew i trzecie reprezentacji Szkoły Podstawowej w Ostrorogu.
Kto jeszcze miał siły i ochotę mógł zwiedzić wystawę etnograficzną Muzeum – Zamek Górków. W organizacji rajdu pomogło również Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Szamotułach.
RB
Foto u góry:
W konkursie piosenki patriotycznej startowały ekipy, które trenowały wcześniej lub zaśpiewały spontaniczne
Jakość i dobór nagród zostały pozytywnie ocenione przez uczestników rajdu